Milovníci historických motocyklů a vozidel se mohou těšit na dvoudenní přehlídku krásy. V pátek odpoledne slibují pořadatelé bohatý program na náměstí v Lipníku nad Bečvou, v sobotu se dění přesune do téměř tří desítek obcí. Větší přestávky budou v Přerově, Lipníku, ale také Teplicích nad Bečvou.

„Akce je výjimečná tím, že se jí zúčastní historické automobily a motocykly s datem výroby do roku 1939. Každý kus je přitom originál," přiblížil Jiří Zemánek z pořadatelského Oldtimer clubu Helfštýn.

Na startovací listině je podle něj 126 unikátních strojů.

Trasa Helfštýnského okruhu 2015. Klikněte pro zvětšení

Helfštýnský okruh 2015

Průlety akrobatických letadel

Prolog Helštýnského okruhu se koná v pátek 8. května od 15 hodin na náměstí v Lipníku, kde si návštěvníci užijí nejen výstavu vozidel, ale také bohatý program s průlety akrobatických letadel či okružní jízdou na předválečných bicyklech.

Start sto pět kilometrů dlouhého Helfštýnského okruhu je v sobotu 9. května v 9 hodin z Lipníku nad Bečvou.

„Trasa vede osmadvaceti obcemi a těší mě, že drtivá většina starostů věnuje oceněným účastníkům pohár," pochvaluje si pořadatel.

Nablýskaní krasavci i jazz

Přerované se mohou těšit na příjezd prvního vozu do města v 9.40 hodin.

Kolona projede Žerotínovým náměstím přes Wilsonovu ulici na náměstí T. G. Masaryka, kde bude výstava historických vozidel.

Hrát k poslechu bude přerovský orchestr Academic Jazz Band a oceněným motocyklům a automobilům předá poháry primátor města.

V 11 hodin se stroje opět vydají na trasu s cílem na hradě Helfštýn.

„Nejstarším účastníkem akce je akademický sochař Miroslav Rybička, který je jen o rok starší než jeho motocykl belgické výroby La Mondiale – narodil se v roce 1928. Mistr Rybička je také autorem plakety pro účastníky Helfštýnského okruhu," přiblížil Jiří Zemánek.

Rekordman: Hubmobile z roku 1910

Nejstarším přihlášeným automobilem je americký Hubmobile z roku 1910.

Lidé budou moci obdivovat také pět čtyřválcových motocyklů světových značek Indian, Henderson, Puch, Ariel a Zündapp.

„Jedna z účastnic, která přijede až z Prahy v doprovodu svého přítele na motocyklu Omega z roku 1922, se rozhodla celou trasu projet na kole. Uzavírají se škodolibé sázky, kdo z nich dojede rychleji do cíle. Více se ale věří, že to bude ona," poznamenal s úsměvem Jiří Zemánek.