Lidé v Přerově se mohou pokochat pohledem na nablýskané mašinky už od devíti hodin ráno - kromě výstavy aerovek, pragovek nebo harleyů si užijí také vystoupení Dětského pěveckého sboru Vocantes a taneční skupiny Dance Club. Nejsympatičtější motorku a auto z předválečné éry ocení pohárem primátor města.

„Protože byl zájem účastníků obrovský, museli jsme jejich počet limitovat a pozvali jen majitele vozidel, vyrobených do roku 1945. Na start dorazí na motocyklu BSA 770 se sidecarem z roku 1930 také osmaosmdesátiletá Libuše Šulcová, manželka syna dovozců motocyklů BSA do Československa v meziválečném období,“ přiblížil Jiří Zemánek z Oldtimer clubu Helfštýn, který akci pořádá.

Mezi automobily nebudou chybět aerovky, pragovky, tatry, ale i řada zahraničních vozidel. Početné zastoupení mají i motocykly Harley-Davidson. „Na startu by se měl po delší pauze objevit i Panhard Levassor ze sbírky Jirky Kratochvíla, což je automobil z roku 1917,“ doplnil Zemánek. K vidění budou ale i další unikátní exponáty.

Přerovský pivovar Zubr slavil v pátek 151. narozeniny. Počasí se vydařilo, takže jeho branami prošly davy lidí.
Přerovský pivovar slaví narozeniny. S kapelami Pirillo a Wohnout

Trasa bude mít podle organizátorů několik zastávek. Auta vyrazí v 11 hodin z Přerova přes Horní Moštěnici, Beňov a Prusy do obce Čechy, kde se účastníci zastaví v restauraci Route 66 a po krátké pauze budou pokračovat dál do Domaželic.

Veteráni spanilou jízdu započnou v Přerově, cílem bude hrad HelfštýnVeteráni spanilou jízdu započnou v Přerově, cílem bude hrad HelfštýnZdroj: Jiří Zemánek, se souhlasem

Ve 12.25 si užijí projížďku veteránů obyvatelé Dřevohostic, kde se uskuteční komentovaná průjezdní kontrola. Dalšími obcemi na trase jsou Lipová a Křtomil, ve 12.35 se stroje předvedou v plné parádě na náměstí TGM v Bystřici pod Hostýnem. Po průjezdu městem pokračuje cesta obcemi Loukov, Osíčko, Komárno a Kunovice a ve 13 hodin projede kolona přes Kelč a Ústí. Ve 13.15 si užijí výstavu veteránů lidé z Hranic, kteří zavítají na Masarykovo náměstí. Návštěvníky kromě prohlídky vozidel čeká také hudební vystoupení Stanley´s Dixie Street Bandu.

Tři přerovští učitele získali ocenění.
TOP učitelé roku? Z Přerova uspěl sbormistr i autor literární soutěže

Po průjezdu Drahotušemi a Slavíčí se auta a motocykly vydají do Lipníku a Týnu nad Bečvou s příjezdem ve 13.40. Cílovou zastávkou je hrad Helfštýn - spanilá jízda sem dorazí ve 13.50. „Na hradě předáme poháry účastníkům a lidé si užijí také vystoupení skupiny Diva Baara Praha,“ uzavřel Zemánek.