Pro pořadatelskou obec byl slavnostní ceremoniál příležitostí k tomu, aby zdejší spolky ukázaly, co umí.

„Chtěli jsme nejdřív pozvat nějakou slavnou osobnost. Karel Gott ale nemohl, protože měl hodně oslav. Nakonec nám jedna se známých skupin řekla ano,“ pozval krátce před polednem starosta Tučína Jiří Řezníček na podium místní hudební skupinu Maxim Turbulenc Tučín.

Tváře jejích členů sice nebyly tak zprofanované, inspiraci slavným vzorem ale kapela nezapřela. „My si tu všechno děláme sami, takže i Maxim Turbulenc,“ vysvětlil to vzápětí starosta.

Jak se dokážou místní rozparádit, ukázalo i další vystoupení s názvem Limonádový Joe v choreografii místní Sešlosti obecních nadšenců. Nechyběla v něm démonická Tornádo Lou, ale ani nefalšovaná bitka z divokého Západu, při které se rozbíjely židle a střílelo z koltů, které byly proklatě nízko.

A samozřejmě Kolalokova limonáda a známé songy z muzikálu.

Obecní nadšenci si taneční vystoupení se zpěvem užívali. „Bavíme se tady fantasticky. Je to skvělé, spontánní a nevyumělkované. Je vidět, že celá obec žije kulturou a že tady všichni dělají všechno. Jsme jedním z nejbližších sousedů a musíme ocenit soudržnost zdejších lidí. Vítězství Tučína v soutěži Vesnice roku je rozhodně spravedlivé,“ řekl třeba starosta nedalekých Želatovic Zdeněk Dorazil.

Stejného mínění byli i zástupci obcí ze vzdálenějších končin Olomouckého kraje. „Je tu úžasná atmosféra a je vidět, že komise zvolila správně. V každé obci je důležitá činnost spolků a tady je jich opravdu hodně. Už při příjezdu do vesnice nás třeba vítali zdejší zahrádkáři, kteří nám pomáhali při parkování auta. Všichni, a to od malých dětí až po důchodce, tu mají nějakého koníčka a věnují se mu,“ pochvalovala si i starostka Tišína na Prostějovsku Alena Wagnerová.

„Znám Tučín jen z fotek, ale jsem příjemně překvapena tím, co jsem zatím viděla. Ještě bych se chtěla projet místním vláčkem Tučolínem,“ doplnila také starostka Leštiny u Zábřehu na Moravě Jana Řeháková.

V Tučíně na koupališti se v pátek sešli zástupci všech dvaatřiceti obcí z Olomouckého kraje, které se do soutěže zapojily. Náměstek hejtmana Pavel Horák předal spolu s přerovským primátorem Jiřím Lajtochem slavnostně vítězům stuhy – oranžovou, modrou, bílou, zelenou a zlatou.

Modrou stuhu za společenský život obdržela obec Dlouhá Loučka, bílou za činnost s mládeží pak další vesnice z přerovského regionu – Pavlovice u Přerova.

Přerovsko pak bodovalo ještě jednou, protože obec Jezernice u Lipníku nad Bečvou dostala zelenou stuhu za péči o zeleň. Oranžová za podporu zemědělství pak putovala do Tišína na Prostějovsku.

Ocenění od kraje ale obdržely i jiné obce – například Troubky nad Bečvou získaly cenu za dynamický rozvoj obce. Zatímco jména vítězných obcí, které získaly stuhy, byla dopředu známa, komise do poslední chvíle tajila, kdo skončí na druhém a třetím místě v soutěži.

Pro starostky obou obcí to pak byl doslova šok – se druhým místem odcházeli z podia zástupci Vikýřovic u Šumperka, na třetím místě je zase obec Horní Těšice na Hranicku.

„Každý rok mě v této soutěži překvapí něco, co laťku posune zase o něco výš. Loni zvítězily Těšetice na Olomoucku, předloni Rouské na Hranicku. Těžko srovnávat, co je nakonec pomyslným jazýčkem na vahách při rozhodování, protože konkurence je silná. Největší šanci na úspěch mají ale vždy obce, ve kterých je bohatý kulturní a společenský život. A tou je i Tučín,“ uzavřel náměstek olomouckého hejtmana Pavel Horák.