„Wagnerovská tetralogie v režii Roberta Lepage je považována za vůbec nejambicióznější projekt v dějinách Metropolitní Opery,“ představila první z uvedených děl ředitelka přerovského kina Hvězda Alena Šišková. Podle ní umožnila přenosy z newyorské opery nová technologie, již se podařilo pořídit díky finanční podpoře města a Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj kinematografie.

Po premiéře budou moci diváci postupně zhlédnout i další významné opery – už 23. října bude znít sálem Musorgského Boris Godunov a následovat bude 13. listopadu Don Pasqualle. Jedním z vrcholů letošní sezony bude ale v předvánočním čase Don Carlo do Giuseppe Verdiho. Představení se uskuteční 11. prosince.

„Celkem máme od října do května naplánováno jedenáct představení,“ upřesnila ředitelka. Jak hojně budou navštěvovaná, je podle ní zatím velkou neznámou. V nedalekém Zlíně se ale přenosy z Metropolitní opery staly doslova fenoménem.

„Jedno představení u nás navštíví osm set až tisíc lidí. Nejnavštěvovanější byla letos Carmen, kterou teď v létě ještě v repríze opakujeme,“ uvedl Michal Gaja, marketingový manažer společnosti Golden Apple, pod niž spadá ve Zlíně hned několik kin.

Podle něj trvalo tři roky, než se přenosy z Metropolitní Opery ve městě zabydlely. „Před každým promítáním vždy uspořádáme velký raut, na který pozveme podnikatele i zástupce města a hejtmanství. Pro řadu pozvaných hostů je věcí prestiže na představení přijít,“ řekl.

A jaký scénář bude mít promítání opery v přerovském kině Hvězda?

„Půjde o významnou společenskou událost, takže by tomu lidé měli přizpůsobit i své oblečení,“ míní ředitelka přerovského kina Hvězda Alena Šišková. Představení začíná na minutu přesně a těsně před jeho začátkem se po úderu gongu odpočítávají poslední vetřiny.

„Přenosy v New Yorku začínají odpoledne, takže je diváci v Přerově budou moci zhlédnout se šestihodinovým zpožděním – tedy ve večerních hodinách,“ doplnila dále. Opera trvá zhruba čtyři hodiny a je prokládána třemi dvacetiminutovými přestávkami.

„Součástí přenosu jsou i záběry z garderobiéry, stavění kulis, jevištní techniky či z pomocného zvířecího parku. Moderátor také vstupuje do přenosu krátkými rozhovory s umělci,“ vylíčila. Protože prý kino jen na poplatcích za přenosy zaplatí vysokou částku, nemůže být cena lístku nižší než 350 korun.

Při koupi sedmi a více vstupenek na sedm a více představení ale lidé zaplatí pouze 320 korun. Přerovské kino bude mít od září také nového provozovatele kavárny, ve které se budou moci návštěvníci opery v přestávkách občerstvit. „První sezona bude testovací a vyzkoušíme, jak bude úspěšná. Pokud se ale u nás přenosy neujmou, na rovinu říkáme, že od přenosů budeme muset ustoupit,“ uzavřela ředitelka. Předprodej vstupenek už začal a lidé si je můžou objednat i on-line přes internet.