Od letošního roku se totiž filmové premiéry distribuují výhradně v digitálním formátu.

Přesto malá kina nemohou konkurovat těm s dražší technikou či multiplexům ve větších městech.

Z obecních kin se digitalizace v dohledné době dočká například kino v Horní Moštěnici. To do letních měsíců nakoupí novou digitální promítačku za zhruba 170 tisíc korun, díky níž se jeho návštěvníci budou moci zajít podívat i na aktuální úspěšné filmy, ovšem s několikatýdenním zpožděním.

„Než bude digitalizováno, jsme na tom špatně. V distribuci je teď velmi málo filmů na analogových pásech, třeba jen jedna kopie v republice, a tak promítáme jednou za čtrnáct dnů. A i když budeme mít digitální přístroj, tak filmové novinky obdržíme třeba až tři měsíce po premiéře," uvedla správcová místního kina Jiřina Linhartová s tím, že v létě chtějí nový přístroj využít i pro promítání v zámecké zahradě.

V Brodku u Přerova se místní kino digitalizovalo loni na podzim za zhruba 160 tisíc korun. V současné době ho však také trápí nízká návštěvnost.

„V aktuálních nabídkách je okolo třiceti až čtyřiceti filmů od různých distributorů, z nichž si můžeme vybrat pouze okolo pěti, zbylé jsou určená pro multikina. Bohužel k nám tak úspěšné filmy dorazí třeba i půl roku po celorepublikové premiéře, kdy už je hodně lidí vidělo," dodala ředitelka brodecké knihovny Věra Hrabalová, pod kterou od nového roku spadá i provoz místního kina.

3D technologie výrazně zvýšila provozní náklady

V Brodku tak hledají další způsoby využití prostor se 176 sedadly – v kině se hraje divadlo, organizují se v něm koncerty, vzdělávací kurzy či různá představení škol.

„Po digitalizaci se nám návštěvnost nezvýšila, protože filmy, které by lákaly, k nám dorazí později než do kin s dražší technikou. A to i přesto, že nabízíme o více něž polovinu levnější vstupné," řekla vedoucí kina v Brodku u Přerova Ludmila Juříková.

Z velkých kin na Přerovsku provedlo digitalizaci například přerovské kino Hvězda, které má kapacitu 399 míst. Na novou technologii přešlo už na začátku roku 2010. Přišla zhruba na čtyři miliony korun, z nichž polovinu uhradil Státní fond národní kinematografie, druhou část zafinancovalo město Přerov.

„Klasické pětatřicetimi­limetrové filmové pásy již postupně mizely z distribuce, takže jsme naštěstí provedli digitalizaci včas. V současné době má totiž Státní fond národní kinematografie jen velmi omezené finanční prostředky na další digitalizaci kin," uvedla provozovatelka kina Alena Kavalli.

Přerovské kino tak vítá, že může uvádět filmy v den jejich celorepublikových premiér a využívat stále populárnější 3D technologie. Pro diváky, kteří trojrozměrné projekce nesnášejí dobře, promítá filmové tituly i klasicky dvojrozměrně.

„Samozřejmě, že s novou technologií značně vzrostly i provozní náklady, kupříkladu enormní spotřeba elektrické energie, poměrně drahá hygiena 3D brýlí, které se myjí po každém použití, údržba a pravidelná výměna komponentů digitálního projektoru a s tím související zvýšené mzdové náklady," uzavřela.