Před pětačtyřiceti lety – přesně 30. července 1971 – pokořil v čase 15 hodin 26 minut Lamanšský průliv.

Druhé výročí je smutnější – v prosinci uplyne dvacet let od jeho nečekané smrti, která mnohé zaskočila.

Na Františka Venclovského budou vzpomínat i ve městě, kde prožil podstatnou část svého života.

Narodil se sice v Lipníku nad Bečvou, ale v Přerově bydlel se svou rodinou.

Řeka Bečva byla jeho celoživotní láskou i inspirací a jako zimní dálkový plavec položil ve městě základy otužilecké tradice. Je dodnes vzorem pro sportovce v celé republice.

„Frantu si budu navždy pamatovat, jak stojí před nastoupenými plavci a svým rázným hlasem velí: Zimní plavci, na můj povel, pozor! Zimní vodě třikrát nazdar!," vzpomíná Kamila Svobodová, předsedkyně oddílu dálkového a zimního plavání v Přerově, která výstavu zahájí.

Proplouvání Punkevními jeskyněmi

S Františkem Venclovským se v roce 1963 poprvé potkal i pamětník Jiří Rosmus. I on se začal po úraze věnovat otužování, které má i podle odborníků blahodárný vliv na regeneraci organismu.

„Prožil jsem s ním spoustu otužileckých vystoupení, ať už v okolí Přerova nebo při zahájení sezony v Moravském krasu, kde jsme proplouvali Punkevními jeskyněmi. Nemůžu zapomenout ani na novoroční křty nových otužilců, za nimiž jsme jezdili do Prahy," připomíná.

Výstava věnovaná Františku Venclovskému začne vernisáží v Galerii města Přerova symbolicky 13. prosince.

Právě v tento den před dvaceti lety první československý přemožitel kanálu La Manche zemřel. Bylo mu čtyřiašedesát let.

Expozice až do Silvestra

Na menší expozici v salonku galerie, která začne v pět hodin odpoledne, zhlédnou Přerované diplomy, čestná uznání, fotografie, ale i medaile, které František Venclovský za svůj sportovní život nastřádal.

Jen papírových trofejí byly kilogramy.

„Budeme se soustředit jen na jeho plavecké úspěchy, které ho nejvíce proslavily. Ocenění ale získal i za jiné sporty – byl atletem a v padesátých letech patřil ke špičce československých boxerů. Po úrazu krční páteře se ale musel s tímto sportem rozloučit. Začal se tedy věnovat otužování a dálkovému plavání," přibližuje historička Šárka Krákorová Pajůrková z Muzea Komenského v Přerově.

Právě ona převzala v devadesátých letech do depozita muzea část ocenění, které pro uchování vzpomínek na významného Přerovana předala muzejníkům vdova po Františku Venclovském Pavlína.

Dokument, jenž potvrzuje přeplavání kanálu La Manche, ale návštěvníci na výstavě nespatří.

„Ten si jako nejcennější trofej rodina ponechala," dodává historička.

Přerované mohou expozici zhlédnout až do Silvestra.

„Poslední den v roce bude k vidění od dvou do pěti hodin odpoledne. Právě na Silvestra se totiž v Bečvě koupou otužilci, takže vzpomínka na Františka Venclovského bude o to silnější," uzavírá vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová.

František Venclovský
K největším přerovským osobnostem 20. století patřil pokořitel kanálu La Manche František Venclovský. Sport a plavání patřily k jeho hlavním zájmůmZdroj: Archiv Pavlíny VenclovskéDo dějin československého sportu i kroniky Přerova se František Venclovský zapsal řadou sportovních výkonů.

Jako první československý sportovec pokořil v roce 1971 kanál La Manche, podruhé se mu to podařilo i v roce 1975 – a to s časem 13 hodin 42 minut.

V roce 1981 přeplaval v třístupňové vodě Dunaj, což bylo hodnoceno jako evropský plavecký výkon.

O osm let později – v roce 1989 – společně s Janem Novákem překonali sedmistupňovou sibiřskou Angaru a zajistili si tak světový rekord.

O rok později se opět ve dvojici stali prvními lidmi na světě, kteří přeplavali jezero Bajkal – ve vodě přitom strávili 7 hodin a 27 minut.

Venclovský získal v roce 1976 ocenění Zasloužilý mistr sportu.