Atmosféru během druhé říjnové neděle v Pardubicích nasával mladý žokej plnými doušky.

„Je to velký závod, který se s žádným dalším nedá srovnat. Už jen během přehlídky, jak lidé tleskají, je to krásný pocit. Když jsem pak najížděl na Taxis, slyšel jsem, jak všichni křičí a fandí," prozrazuje Pavel Složil, který v jeden den absolvoval další tři rámcové závody.

V posledním – Poplerově memoriálu, který se konal hodinu před velkým dostihem, dokonce zvítězil. „Díky tomu, že jsem závodil celý den a pak i vyhrál, ze mě nervozita spadla a neměl jsem žádný strach," říká 186 centimetrů vysoký závodník.

O jeho budoucnosti jakožto profesionálního jezdce rozhodnou také tělesné dispozice.

„Už od dětství jsem chtěl být žokejem, ale uvidíme, jak dlouho mi to půjde a jak na tom budu s váhou. Tím, že jsem vysoký, tak mi shazování kil jde trochu hůř, nesmím moc jíst a musím běhat a potit," přiznává student Střední školy zemědělské v Přerově. Zároveň dálkově studuje Střední školu dostihového sportu a jezdectví v Praze.

Dojel desátý

S jedenáctiletým hnědákem Amaragonem dojel při své premiéře na slavném dostihu desátý.

„Jeho majitel chtěl, abych ho letošní sezonu jezdil. První kvalifikace nám bohužel nevyšla, na čtvrté překážce od konce jsem upadl a ve třetí kvalifikaci, kterou jsem měl pěkně rozjetou, jsem také spadl. Už jsem ani nedoufal, že mi majitel koně nechá," přiznává s úsměvem.

Úspěšně překonal také obávaný Taxisův příkop. „Před závodem jsem si trasu postupně prošel, i když k Taxisu jsem v ten den nešel, stál jsem padesát metrů před ním a zachoval si respekt. Naštěstí jsem měl dobrého koně, který sám vyskočil a přes překážku mě převedl. Na dráze jsou ale další těžké skoky, například Popkovický, kde dochází k hromadným pádům," zmínil.

Amaragon sezonu ukončil a další Velkou pardubickou už zřejmě nepojede. Pavlu Složilovi tak nezbývá než počkat, kdo ho pro další sezonu osloví. Do té doby bude se svým otcem dál trénovat koně v areálu dostihového závodiště v Radslavicích. Svou budoucnost si totiž jinde, než u koní, nedokáže představit.