Například v obci Hradčany, kde už loni na podzim uspořádali obyvatelé originální venkovní výstavu podzimních aranží před svými domy, se tentokrát oblékla do pestrých barev autobusová zastávka. Ta je i bez slavnostní výzdoby místem, které už na první pohled upoutá svým netradičním vzhledem.

„Z papíru jsem vystřihla vejce o velikosti asi třiceti centimetrů a každému dítěti do osmi let v naší obci dala dvě. Společně s maminkami je pak děti nazdobily fixy nebo barvami. Každý zvolil jinou techniku, takže jsou výtvory originální. Potěšilo mě, že se zapojila celá vesnice, nikdo neodmítl,“ líčí autorka zajímavého nápadu Olga Navrátilová z Hradčan.

Na autobusové zastávce v Hradčanech je k vidění asi třicet vajíček z papíru, práce dětí ale zkrášlily i místní obchod. „Naším nápadem se navíc inspirovaly i okolní obce - Bezuchov, Šišma nebo Oprostovice,“ vyjmenovala.

Chystá se i Přerov. Letos trochu jinak

Velikonoční výzdoba na autobusových zastávkách byla v minulých letech specialitou Přerova a do jejich zkrášlení se vždy zapojily Základní umělecká škola B. Kozánka, Středisko volného času Atlas a Bios, Městská knihovna, loutkové divadlo nebo Gymnázium Jakuba Škody.

S nápadem přišla jako první fotografka Zuzana Štolcová, která zůstane i letos věrná tradici a autobusovou zastávku u Bečvy opět nazdobí.

„Nechceme tradici přerušit, a i když bude výzdoba tentokrát trochu jiná, bude výtvarný objekt opět nepřehlédnutelný a lidé se jím budou moci pokochat. Chceme využít materiál z předchozích akcí a udělat kolemjdoucím v Přerově radost,“ prozradila fotografka Zuzana Štolcová.

Ozdobená kaplička i park

Do lidové tvořivosti se vrhli také obyvatelé místních částí Přerova. Například v Lověšicích se objevila originální výzdoba ve středu obce.

„S nápadem vyzdobit park a kapličku přišly členky Lověšického kulturního spolku LOKUS. Kdo ví, jak to totiž letos bude s tatarem a nebo májkou. Vytiskli jsme plakátek, že si každý může namalovat kraslici nebo vyrobit ozdobu a pověsit ji v parku,“ popsala předsedkyně výboru místní části v Lověšicích Eva Hrutkaiová.

Zajímavá díla dnes zdobí nejen dveře kapličky, ale i okolní prostranství. „Ze sena jsme vyrobili zajíčky a výtvorů postupně přibývá. Každý, kdo jde kolem, se u této venkovní výstavky zastaví. Necháme ji tedy venku přes celé Velikonoce a možná i déle - jen tak pro radost,“ doplnila.

Podle Ludmily Pavelkové z místního kulturního spolku vznikají stále nová díla. „Děti s rodiči sem chodí i několikrát denně a přidávají další. Potěšily nás třeba kraslice s lidským obličejem, vajíčka z polystyrenu, ale někteří ušili také ptáčky a motýly. Jsme rádi, že se lidé zapojili, aby bylo aspoň něco o Velikonocích tak, jako dříve,“ řekla.