Velikonoční kostely v Přerově? Lepší jako loni, těší děkana
Největší křesťanské svátky se ani letos neobejdou bez omezení, která si vyžádala epidemiologická opatření kvůli pandemii koronaviru. I když do přerovských kostelů může jen deset procent věřících, možnost uspořádat bohoslužby je podle děkana přerovské farnosti Josefa Rosenberga pro věřící důležitá.
„Je to určitě lepší jako loni, kdy jsme velikonoční bohoslužby pouze zajišťovali televizním přenosem a lidé je mohli zhlédnout jen on-line. Zájem věřících je samozřejmě velký a v tuto chvíli máme všechny seznamy zapsaných zájemců plné. Snažili jsme se, aby mohli věřící přijít alespoň na jednu bohoslužbu osobně,“ řekl Josef Rosenberg.
V Přerově chodilo v době před pandemií do kostelů každou neděli až 800 lidí.
„V kostele sv. Vavřince je kapacita 350 osob, takže jich může přijít 35. Na Zelený čtvrtek a Velký pátek začínají bohoslužby v 17 hodin, na Bílou sobotu pak ve 20 hodin. V neděli budeme sloužit více mší - v 8, 10 a 11 hodin, protože je to pro věřící hlavní svátek,“ upřesnil děkan přerovské farnosti. Na Velikonoční pondělí se konají bohoslužby v 9 a 10.30 hodin.
Věřící, kteří se do kostela nedostanou, mohou zhlédnout Mše svaté on-line v Televizi Přerov, ale také na farních stránkách farnostprerov.cz nebo farním Facebooku. Mši svatou na památku Večeře Páně mohou sledovat v přímém přenosu 1. dubna od 17 hodin, Velkopáteční obřady 2. dubna v 17 hodin, Vigilii Vzkříšení 3. dubna ve 20 hodin a Mši svatou o Slavnosti Zmrtvýchvstání pak 4. dubna v 10 hodin.
V kostele sv. Vavřince panoval ještě nedávno čilý stavební ruch kvůli výměně elektroinstalace.
„Načasování této náročné akce nebylo zrovna nejšťastnější, ale dostali jsme povolení od památkářů a byly volné i kapacity firmy, takže jsme rádi, že se práce zvládly. Chtěl bych zvlášť poděkovat farníkům, bez nichž by se to vůbec nepodařilo - byli velice obětaví, takže úklidové a přípravné práce jsme si dělali ve vlastním režimu,“ uzavřel Josef Rosenberg. (pu)
Velikonoční poselství děkana přerovské farnosti Josefa Rosenberga
Každý, kdo prožívá nějakou bolest či těžkost a svěří ji Kristu, který nesl kříž, může počítat také s tím, že na tento kříž dopadne paprsek jeho zmrtvýchvstání a vzkříšení. Řešení nespravedlivého odsouzení Krista vyústilo ve vzkříšení jako jediné správné řešení. Ani my nevíme, jak to s námi dopadne, ale pokud spolehneme na Boha a uděláme maximum, tak i v našem životě zazáří vzkříšení - ten paprsek nového dne, který utrpení prozáří do nových barev. To přeji jak sobě, tak i všem, kdo budete číst toto poselství, a zároveň vám přeji, abyste ho i žili.