„Řezbařinu dělám odjakživa. Odmala mě bavilo něco si vyřezávat z různých kusů dřeva,“ řekl Josef Urban, který na výstavě předváděl své umění.

Lidé si v jeho koutku mohli vlastnoručně zkusit vyrobit vlastní vyřezávané nebo vypalované vajíčko či jinou sváteční ozdobu.

„Tohle řemeslo dělám z lásky ke dřevu. Jen se tím bavím. Jinak učím na průmyslovce v Hranicích, protože řezbařina není příliš výdělečná,“ dodal Josef Urban.

Návštěvníci mohli také přihlížet zdobení perníčků. Jak řekla perníkářka, dřív neměla čas, aby své zálibě mohla věnovat dostatek času, dnes, když je v důchodu, je tomu jinak.

Na okrašlování sladkého pečiva používala kromě klasických technik i rozpůlené lentilky, které vytvářely na povrchu plastický efekt.

Také malování kraslic bylo k vidění v nejrůznějších provedeních. Kromě časově náročné škrabací techniky se mohli návštěvníci podívat i na klasické malování voskem a vrtání, ale i na vajíčka s nabarvenými obrázky květin a podobně.

Děti, ale i dospělí si rovněž mohli vyzkoušet, jak se plete velikonoční pomlázka. Volných proutků bylo připraveno pro všechny dost. „Já jsem se naučil dělat tatary od táty, když jsem byl ještě malý,“ uvedl Marek Janošek, který na výstavě předvedl své umění.

Podle něj není na výrobě pomlázky nic složitého a brzy ji zvládne každý. Hosté viděli nejen nejrůznější techniky, ale i velikosti tatarů. „Výstava je zajímavá, člověk má takový zvláštní pocit, když se na ni dívá,“ sdělil jeden z návštěvníků Leoš Vrána.

Všechny vystavované exponáty byly prodejné, takže si hosté často domů odnášeli něco na památku.

Vítězslav Orava