„Návštěvnost byla opravdu vysoká. Pohybovala se v průměru kolem osmi stovek lidí denně. Nejvíce návštěvníků jsme zaznamenali v neděli a následující den na státní svátek, kdy například do Přerova zamířilo 927 lidí a do Penčic 884. Pokud se teploty udrží, očekáváme nápor i nadále," řekla Ivana Zahradníková z Plaveckého areálu v Přerově.

Ke zchlazení a vodním radovánkám ale lákají také vesnická koupaliště. Rekordní návštěvnost zaznamenalo třeba koupaliště v Čechách na Přerovsku.

„O jednom víkendovém dni se u nás vystřídalo až 550 lidí. Zájem o koupání je v současných tropických dnech opravdu velký," sdělil Lubomír Michálek, starosta obce Čechy.

Navzdory vysokým teplotám a rekordní návštěvnosti na koupalištích, záchranáři v těchto dnech nezaznamenali vyšší počet výjezdů.

„Máme sto dvacet až sto padesát výjezdů denně, což je standardní číslo. Daleko více než ke kolapsům vyjíždíme k pádům z kola či motorky, ale to souvisí se začátkem prázdnin. Dokonce se v poslední době často vyskytují pády ze žebříku přistavených k ovocným stromům. Co se týká zdravotních potíží způsobených horkem, tak těch moc není. Je to dáno tím, že lidé jsou v posledních letech více poučeni a chovají se celkem zodpovědně," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Ivo Mareš.

Podle něj je nejdůležitější v období tropických teplot dodržovat pitný režim a zejména děti a senioři by neměli vůbec vycházet na přímé slunce. (dar)