Přátelské vztahy mezi nimi popsalo několik svědků, kteří v úterý vypovídali u Okresního soudu v Olomouci v kauze údajně předražených zakázek na rekonstrukci zimního stadionu a domova důchodců.

Přátelské vazby s vedením firmy Přerovská stavební popisovala u Okresního soudu v Olomouci například manželka přerovského exprimátora Helena Lajtochová.

„Spolumajitelka firmy Dagmar Přecechtělová je moje přítelkyně. Společně jsme se vídávaly na rodinných oslavách, plesích a společenských akcích. Fakturu za výkopové a dokončovací práce v okolí bazénu jsem neplatila, protože probíhala reklamace. Dagmar Přecechtělová po mě peníze nepožadovala," řekla Helena Lajtochová s tím, že reklamace se týkala špatně položené dlažby.

Bývalý stavbyvedoucí stejné firmy, který měl dohlížet na práce spojené s bazénem manželů Lajtochových si už nedokázal vzpomenout, co přesně zakázka obnášela.

„Už si nepamatuji, co jsme tam všechno dělali. Nejsem schopný říct ani, jaké práce jsme zajišťovali na domě Václava Zatloukala. Asi jsme dělali hrubou stavbu," připustil svědek.

"Nechci poškodit blízkého, Jiřího Lajtocha"

Spolumajitelka Přerovské stavební se v soudní síni dlouho nezdržela.

Využila svého práva nevypovídat, protože by tím mohla přivodit trestní stíhání blízké osobě.

Státní zástupce Robert Henzel se poté dotázal, koho ze šesti obžalovaných má na mysli, koho považuje ji za osobu sobě blízkou.

Svědkyně upřesnila, že se jedná o Jiřího Lajtocha.

Senát vzal její rozhodnutí na vědomí, vypovídat nemusela.

Grambličková: Vztahy s Přecechtělovou ochladly

Pak dlouze hovořila bývalá radní Elena Grambličková, která také potvrdila, že se vedení radnice dlouhodobě stýkalo se spolumajitelkou Přerovské stavební Dagmar Přecechtělovou.

„Je to moje sousedka, ale na oslavy k ní domů jsem nechodila. S obžalovanými ale paní Přecechtělová udržovala přátelské vztahy. I s panem Lajtochem se vzájemně zvali na různé rodinné oslavy, narozeniny či svatbu. V době, kdy se řešily vícepráce ohledně zmíněných zakázek, moje vztahy s paní Přecechtělovou ochladly, byly jsme jen sousedky," poznamenala Elena Grambličková.

Neskrývala, že s nákladnou rekonstrukcí zimního stadionu nesouhlasila a že se jí nelíbily ani dodatečně naúčtované vícepráce u mnoha zakázek.

„Takový názor jsem ale zastávala sama, ostatní s rekonstrukcí zimního stadionu a s vícepracemi souhlasili. Dodatky při stavbě domova důchodců byly doslova nepřiměřené. V našem městě se ale nákladné vícepráce postupně staly téměř standardem," vzpomněla Elena Grambličková.

Projektant: Vícepráce jsou běžné

Autor projektu na rekonstrukci domova důchodců uvedl, že při rekonstrukcích jsou vícepráce běžné.

„Musely se například zpevnit a rozšířit základy původní budovy, protože je naši předci ošidili. Na nějaké přemýšlení a vypisování výběrového řízení na vícepráce nebyl čas. Kdyby tu zakázku získala jiná stavební firma, tak mohlo by dojít k nějakým třenicím," zdůvodnil absenci výběrového řízení projektant.

Hlavní líčení u Okresního soudu v Olomouci pokračuje také ve středu a ve čtvrtek.

Předražené o 40 milionů

Přerovský primátor Jiří Lajtoch, jeho tehdejší náměstek Josef Kulíšek, radní Václav Zatloukal a Jaroslav Čermák a úředníci z odboru rozvoje a z oddělení investice Pavel Gala a Jiří Raba jsou obžalováni ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky a ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Oprava zimního stadionu v Přerově měla být předražena o 9 milionů korun, stavba domova důchodců o 30 milionů.

Primátor Jiří Lajtoch měl mít podle obžaloby navíc osobní prospěch. Dodavatel stavebních prací – Přerovská stavební společnost mu měla postavit bazén, radnímu Václavu Zatloukalovi zase provádět stavební práce na jeho rodinném domě.

Všichni obžalovaní vinu odmítají.

SOUD s přerovskými radními Den PRVNÍ
Den DRUHÝ
Den TŘETÍ