Do šesti voliér se přemístila dvě káňata lesní, ale dočasný azyl tu našli také čtyři poštolky obecné, dva kalousi ušatí, dva kalousi pustovky, dlask tlustozobý a drozd brávník. Jejich příběhy, jak ukazují i cedule na klecích, nejsou zrovna radostné.
Například dva kalousi pustovky utrpěli vážná zranění po nárazu do drátů elektrického vedení a mají amputovaná křídla. Káňata, která ve voliéře získala azyl, zase srazilo auto. Přestože se jejich rány zhojily, zpátky do přírody už se nedostanou.
„Do této doby byli ptáci v uzavřených voliérách, které jsou koncipovány pouze pro dočasný chov, a není tam přístup světla. Do přírody být vypuštěni nemůžou, jsou totiž trvale handicapovaní. Je ale potřeba jim zajistit přísun přirozeného denního světla a lepší podmínky," vysvětlila pracovnice Záchranné stanice pro handicapované živočichy Martina Hrazdirová.
Přípravné práce na výstavbu voliér začaly už v roce 2011. O dva roky později byla zaslána žádost na Státní fond životního prostředí, která byla schválena. „Na základě ní jsme pak získali rozhodnutí o poskytnutí dotace," řekla.
Stavba voliér byla zahájena počátkem letošního roku a v provozu jsou od července. Veřejnost se s nimi mohla poprvé seznámit v neděli na Zahradní slavnosti, kterou každoročně pořádá Ornitologická stanice.
Záchranná stanice pro handicapované živočichy byla otevřena v roce 2008. „K jejím nejčastějším obyvatelům patří kalous ušatý, v létě jsou to rorýsi, poštolky, ale také netopýři. Přes zimu bývá zase nejvíce ježků," zmínila.
Nejvíce zraněných ptáků bývá zpravidla po srážce s autem nebo po zásahu elektrickým proudem. Ti drobnější zase často narážejí do skleněných ploch.
„Každý den přijímáme minimálně jednoho zraněného opeřence, kteří to ve městě opravdu nemají lehké. Je dobré, že lidé nejsou lhostejní a tím, že je k nám přinesou, jim zachrání život," uzavřela.