VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Veselíčku káceli stromy. Nahradí je však novými

Veselíčko – Ke kácení stromů došlo během prvního dubnového víkendu v obci Veselíčko. Proč se místní samospráva rozhodla k tak zásadnímu kroku po uplynutí období vegetačního klidu? „Stromy ohrožovaly život lidí. Některé z nich byli prohnilé a hrozilo, že někoho zraní," řekla dendroložka Hana Zacpálková z Výstaviště Flora Olomouc.

9.4.2014 3
SDÍLEJ:

Kácení stromů ve VeselíčkuFoto: DENÍK/Iva Najďonovová

„Je to špatně, ptáci začali hnízdit. Kácet by se nemělo, jak z hlediska stromů, tak kvůli ptactvu," vyjádřil se k situaci Josef Chytil, vedoucí oddělení ornitologické stanice Ornis.

„Kácení v tomto termínu je na hraně, ale celé se to kvůli úředním povinnostem prodloužilo," přiznal Tomáš Šulák.

V prosinci 2012 byla podána žádost o podporu Agentuře ochrany přírody a krajiny. Po kladném přijetí čekali zástupci obce, než jim Státní fond životního prostředí v Praze odsouhlasí parametry výběrového řízení. Měsíc byla nabídka vyvěšena, po rozhodnutí se ještě patnáct dní čekalo, jestli se jiná firma neodvolá.

Kácení stromů by se správně mělo konat v období vegetačního klidu, které začíná zhruba 1. října a končí 31. března. Zákon kácení v období mimo vegetační klid nezakazuje. Kácet v této době je i praktičtější, protože stromy jsou bez listů a nejsou plné mízy. Především by však neměla být poničena hnízda ptáků na stromě, to už je už trestné.

Za staré stromy se vysadí nové

O staré stromy přišly konkrétně lokality u hřbitova, u kamenolomu, u hasičské zbrojnice, u hospody na kovárně, u minimarketu, u jižní cesty kolem ranče, v jižní části Tupce, na výpadovkách na Dolní Újezd a na Osek nad Bečvou.

Ve všech uvedených lokalitách a navíc v lokalitě Na rubaninách budou vysázeny nové stromy. Celou akci provádí firma Výstaviště Flora Olomouc, která vyhrála výběrové řízení.

„Kácení bylo nezbytné. Provedli jsme biologický průzkum a žádné ptactvo nebylo objeveno. Stromy byly proschlé, duté a prohnilé. Časem by to spadlo. Je to lepší jak pro obyvatele, tak pro koncepci místa," řekla Hana Zacpálková.

„Schvaluji to. Jsou to už staré stromy a hrozí tady nebezpečí," ukázala jedna z místních Mirka Dokoupilová na stromy, které zasahovaly do elektrického vedení.

Rozhodnutí je v rukou obce

„Vegetace je letos posunutá dopředu, zákon říká, že kácet by se mělo v období vegetačního klidu, ten ale není striktně stanoven. Každý konkrétní zásah je třeba posoudit jednotlivě," potvrdila fakta Miroslava Švestková, vedoucí oddělení Ochrany životního prostředí v Přerově.

„Je to naprosto v kompetenci obce. Samozřejmě, že provádět kácení stromu by bylo vhodnější před dvěma týdny, ale záleží hlavně na okolnostech," doplnila Xenie Pospíšilová vedoucí Odboru životního prostředí v Lipníku nad Bečvou.

„Snažíme se s místní zelení něco dělat. Za pokácené stromy bude nasazeno dvojnásobně více stromů," slíbil Tomáš Šulák. Výsadba nových stromů se chystá v následujících měsících a bude trvat až do podzimu.

Autor: IVA NAJĎONOVOVÁ

Autor: Redakce

9.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přerovští Zubři. Ilustrační foto

Po vyrovnání studená sprcha. Zubři v závěru ztratili duel ve Frýdku

Šéf ANO Andrej Babiš a lídr SPD Tomio Okamura na tiskoých konferencích k volebním úspěchům
19

Převrat na Přerovsku: triumf ANO a Okamury, debakl ČSSD

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Lídra Záchu přeskočila do sněmovny "trojka" z Olomouce, mimo zůstal i Nekl

Lídr ODS Michal Zácha v Olomouckém kraji, který pochází z Přerova, nakonec v Poslanecké sněmovně neusedne. 

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení