Poslední čtyři obytné domy v této zanedbané lokalitě, která je ostudou Přerova, by měly být srovnány se zemí ve druhé polovině letošního roku.

„Se žádostí o dotaci jsme uspěli, což je pro Přerov dobrá zpráva, protože vzhled této lokality v blízkosti nádraží obyvatelé města už dlouhodobě kritizují,“ řekla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

V současné době probíhá veřejná zakázka na výběr firmy, která bude demolici zchátralých budov a úklid sutin provádět.

„Obytné domy musíme zdemolovat do šedesáti dní od předání staveniště a práce samotné zahájíme ve druhé polovině letošního roku. Na prostranství vznikne do tří let veřejná zeleň,“ doplnila mluvčí.

Celkové náklady na demolici a úklid sutin činí 12 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ: Těžká srážka u Přerova, čtyři lidé se zranili

Kdysi výstavní čtvrť 

Škodova ulice patřila ve třicátých letech minulého století k výstavním částem Přerova. Vrátit této čtvrti, kterou v minulých desetiletích zdevastovaly romské rodiny, zašlou slávu, už se ale nikdy nepodařilo.

V roce 2007 odkoupila od města za 1,5 milionu korun domy i s nájemníky společnost Opera Bohemia se záměrem na její zvelebení. Projekt ale zkrachoval a firma skončila v insolvenci.

Ze Škodovy ulice se postupně vystěhovalo na šest desítek romských rodin a zbourány byly i některé domy.

„Společnost se tehdy zavázala, že na své náklady najde nové bydlení pro desítky rodin a v lokalitě vyroste výstavní čtvrť, jejíž dominantou se měl stát polyfunkční dům. Developer sliboval sto padesát bytů a provozovny s obchody a službami,“ připomněl plány, které se nerealizovaly, náměstek přerovského primátora Pavel Košutek. (ANO).

ČTĚTE TAKÉ: Na přerovském výstavišti začalo velké kácení stromů

Prodali za 1,5 milionu, odkoupili za 3

Městu se nakonec po dlouhých tahanicích podařilo získat lokalitu zpět do svého majetku, a to za cenu 3 miliony 270 tisíc korun.

Počátkem letošního roku začala stavební firma zanedbanou čtvrť, ve které se zabydleli bezdomovci, a na dvorech se povalovaly láhve, kusy skla a nábytku, na náklady města uklízet.

Odstranění černé skládky odpadů přišlo přerovskou radnici na 670 tisíc korun. Od náletových dřevin a nepořádku, který se tu nahromadil během minulých let, byla vyčištěna plocha o velikosti zhruba 730 metrů čtverečních.

ČTĚTE TAKÉ: Přerov má krajskou Stavbu roku. Kanalizační sběrač