Ghetto ve Škodově ulici prodalo město zhruba před pěti lety společnosti Opera Bohemia. Ta měla s lokalitou velkolepé plány a chtěla v kdysi honosné čtvrti vybudovat multifunkční domy s obchůdky a byty. Jenže happy end se nekonal. Vystěhování nájemníků se táhne už několik let a k dnešnímu dni byly zbourány pouze čtyři domy.

Zástupci společnosti Opera Bohemia se k otázce dalšího osudu nájemníků odmítají otevřeně vyjádřit a věc nevysvětlili ani na posledním jednání zastupitelstva, kam je pozvalo vedení přerovské radnice.

Z příběhů rodin, které zbyly ve Škodově ulici, přitom mrazí. Přestože platí měsíční nájemné 4,8 tisíce korun, žijí v otřesných hygienických podmínkách. V domech jsou rozbitá okna a dveře, záchody mají na chodbě. Opravy ale provádět nemůžou, protože jsou objekty určeny k demolici.

Bez střechy nad hlavou

Bez střechy nad hlavou se ocitla ze dne na den Lubica Ondičová.

„I když mi slíbili náhradní bydlení, najednou jsem se dozvěděla, že dům, kde bydlím, zbourají. Skončila jsem tedy na ulici. Sehnala jsem si podnájem na jeden rok, ale co bude potom? Žádné odstupné mi nikdo nedal, i když je to jejich povinnost," řekla rozhořčeně.

Jednání s úředníky prý romské obyvatele nepřesvědčilo o tom, že má někdo chuť jejich situaci řešit.

„Na městě mi řekli, že budou vykonávat správu už jen dva měsíce. Chtěla jsem tam zaplatit nájem, ale peníze ode mě nechtěli. Co když mě pak ale vystěhují jako neplatiče?," ptala se jedna z místních obyvatelek Anna Pušková.

Škodova ulice v Přerově - Romové podali trestní oznámení na neznámého pachatele. S obyvateli ghetta diskutovali v pondělí zástupci opoziční strany Společně pro Přerov

Máme už dost slibů, říkají Romové

Romové jsou odhodláni v případě, že jim nikdo nepomůže, podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

„Máme už dost slibů a nebudeme čekat, až nás odsud někdo bez náhrady vyhodí. Řádně platíme nájem, a pokud to chtějí zbourat, ať se o nás postarají podle smlouvy," shrnul výhrady další z místních Pavel Hrabovský.

S Romy diskutovali zástupci opozice

Vášně v ghettu přišli v pondělí dopoledne uklidňovat zástupci opoziční strany Společně pro Přerov, na něž se místní lidé obrátili. Romové totiž už před časem sepsali petici, kterou se zabývali zastupitelé na svém červnovém jednání.

„Celý tento původní byznys záměr je temné povahy. Je třeba se začít vážně zajímat o náhradní bydlení pro obyvatele Škodovy ulice. Nepředstavuji si, že by mělo vedení města takovým způsobem starat o své občany," řekl zastupitel Vladimír Puchalský (SpP), který chce toto téma znovu otevřít na nejbližším jednání zastupitelstva.

Jak reaguje radnice?

Město Romům odpovědělo na jejich nedávnou petici tak, že stále jedná s firmou o dodržení smluvních podmínek. Radní už ale dříve vyjádřili obavy z toho, že společnost v termínu, který stanovuje smlouva, nezačne stavět.

„Je velký předpoklad, že firma nemá zpracovanou projektovou dokumentaci, ani na územní, ani na stavební povolení," konstatoval v této souvislosti již dříve náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Komplikací pro město je, že na pozemcích je nyní zástavní právo ve prospěch firmy Remedies, od níž si společnost půjčila sedm milionů na demolici. Pokud by si v případě nedodržení závazků město podle smlouvy vzalo pozemky zpět, převzalo by je i s dluhy.

S vlastníkem ghetta nyní intenzivně jedná náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

„V posledních dnech jsem jednal o osudu Škodovy ulice a jejich obyvatel se zástupci společnosti Opera Bohemia asi třikrát. Nicméně právě tento týden se s nimi mám sejít znovu, neboť od nich požaduji konkrétní informaci, kolik mají uzavřených nájemních smluv s obyvateli čtvrti. Teprve až budu mít tyto informace, mohu podniknout další kroky," řekl.

„Protože jsem si vědom toho, že situace je vážná, chci připravit podrobnou informaci pro zastupitele. Ti budou 10. září seznámeni s tím, jaká je aktuální situace ve Škodově ulici a budou moci svým hlasováním rozhodnout o její budoucnosti," uzavřel.