Volební místnosti se v nich otevřely v sobotu v sedm hodin ráno a zavřely v deset večer. Zájem byl ve srovnání s podzimním komunálním kláním nesrovnatelně vyšší.

V Přestavlkách dorazilo k urnám sedmdesát pět procent voličů, více než sedmdesátiprocentní účast zaznamenali v Horních Nětčicích. Také kandidátky byly tentokrát pestřejší a do rozhodování se zapojilo více lidí.

V Přestavlkách kandidovala tři uskupení. S těsným náskokem zvítězila strana PřestaVLČÁCI, která získala 41,17 % a tři křesla v zastupitelstvu.

Na druhém místě skončilo Sdružení nezávislých kandidátů Přestavlky, jež reprezentuje stávající starostka obce Ludmila Netopilová. Sdružení podpořilo 40,76 % voličů a má rovněž tři mandáty v zastupitelstvu.

Třetí je strana Přestavlky PRO VŠECHNY se ziskem 18,02 % a jedním křeslem v zastupitelstvu.

Vysoká účast je pro strany, které kandidovaly, závazkem. V Přestavlkách už nechtějí bezvládí dál protahovat a budou se snažit dohodnout i za cenu ústupků.

„Je vidět, že naše obyvatele situace vyburcovala a k urnám dorazili v hojném počtu. Začneme nyní jednat s ostatními stranami,“ vzkázala starostka Přestavlk Ludmila Netopilová. Ta by chtěla ve funkci dál pokračovat, i když její strana volby nevyhrála.

Vítězné uskupení PřestaVLČÁCI razilo už během kampaně nový směr a vsadilo na rozvoj obce.

„Na výsledky jsme čekali v hospodě skoro do půlnoci. Jsem rád, že se nám tentokrát podařilo porazit už zavedenou stranu, což je signál nejen směrem k voličům, ale i oběma dalším stranám, které kandidovaly. Zájem obyvatel o volby byl značný a mandát jsme dostali všichni - a s velkou silou. Byla by ostuda, pokud bychom se ani tentokrát nedokázali domluvit,“ zhodnotil Petr Zajíc, lídr strany PřestaVLČÁCI.

„Hned po sečtení výsledků jsem kontaktoval zástupce ostatních stran a nabízíme jim, že se potkáme. Věřím, že se tentokrát dokážeme dohodnout na personálním složení a kompetencích členů rady,“ poznamenal.

Vítěze voleb už znají také v Horních Nětčicích, kde tentokrát kandidovaly tři strany. Volby zde vyhrálo uskupení Horní Nětčice 2023, které získalo velkou podporu místních - 55,49 % hlasů.

V přepočtu na mandáty má ale stejný zisk jako druhá strana v pořadí - Za Horní Nětčice 2022. Obě strany obsadí po třech křeslech v zastupitelstvu. Na třetím místě je uskupení Jednotné Horní Nětčice, které má jednoho zastupitele.

Stávající starosta Horních Nětčic Martin Nehyba už nekandidoval. „Ty důvody jsou osobní, mám momentálně jiné priority. Na podzim jsme se nedomluvili na složení vedení obce a od té doby jsme v rozpočtovém provizoriu. Dodělal jsem jen nutné věci, žádné větší investice jsme nechystali,“ konstatoval starosta.

Na vedení obce se podle něj budou nyní podílet strany, které ve volbách uspěly - Horní Nětčice 2023 a Za Horní Nětčice 2022.