Trudie Bryksová, vdova po jednom z nejslavnějších válečných pilotů Josefu Bryksovi, je plná elánu. A to i přesto, že jí bude v příštím roce devadesát let.
Když vypráví o pohnutých letech druhé světové války a komunistické zlovůli, která připravila o život jejího manžela, nezradí jí hlas. Spíš naopak. Precizně a bez zaváhání líčí detaily svého života.
Bryksová přijela v pondělí 6. října do Přerova na pozvání zdejší pobočky Svazu letců. Josef Bryks, který pocházel z Lašťan u Olomouce, je legendou mezi válečnými piloty RAF.
Za své hrdinské činy byl jako jediný československý letec v roce 1945 osobně vyznamenán britským králem Jiřím VI. jedním z nejvyšších vyznamenání Velké Británie, Řádem britského impéria. Vysokého státního vyznamenání se dočkal in memoriam také u příležitosti oslav 28. října v České republice v roce 2006.
Bryks byl nejen bojovníkem proti německé Luftwaffe za druhé světové války, ale podařilo se mu pětkrát utéci z německých zajateckých táborů. Byl dokonce odsouzen Němci k trestu smrti, ale trestu o vlásek unikl. Zemřel až po nekonečných útrapách komunistů, kteří ho za válečné hrdinství ocenili třicetiletým žalářem.
Strávil jedenáct let v uranových dolech v Jáchymově a zemřel na destrukci srdce v roce 1957. Jeho životní příběh se stal předlohou pro filmaře v Anglii, kteří o něm natočili film Zlomené srdce.
„Manželovi komunisté nedovolili z vězení posílat peníze a trápilo ho i to, že se nemohl postarat omě a naši dceru,“ vzpomíná Trudie Bryksová. Ta se podle svých slov nesměla o smrti manžela dlouho dozvědět.
„Až jednou se mi podařilo tuto informaci získat od našeho společného přítele. Nikdo mi však nebyl schopen tuto krutou pravdu potvrdit,“ dodává. Vydala se tedy na vlastní pěst na české velvyslanectví v Anglii.
„Jezdila jsem taxíkem kolem ambasády tak dlouho, až mě pustili dovnitř. Když mi konečně otevřeli, řekla jsem jen: Chci mluvit o vraždě svého manžela. Odpovědi jsem se ale nedočkala. Místo toho se na mě obořili, jak je možné, že to vůbec vím. Nevěřili tvrzení, že jsem to zjistila od své vlády, a nakonec věc uzavřeli s tím, že potřebují tři měsíce na potvrzení tohoto údaje,“ líčí Bryksová.
Místo úmrtního listu jí nakonec na ambasádě ukázali pouze spis, ve kterém ji Československo evidovalo jako reakcionářku. „Nakonec poznamenali, že už není nic, co by pro mě mohli udělat,“ shrnula vdova. Oficiální oznámení o tom, že jí zemřel manžel, obdržela písemně až dva měsíce po incidentu na velvyslanectví.
Pro komunistické Československo byl Josef Bryks nepřítelem státu číslo jedna. „Odmítli dokonce rodině vydat urnu s jeho ostatky kvůli vysoké nebezpečnosti a trestné činnosti Josefa Brykse,“ doplnil také synovec válečného pilota Karel Bryks, jenž je členem přerovského Svazu letců.
Své životní osudy popsala Trudie Bryksová v knize Naděje a beznaděje. Slavná vdova podepisovala tuto knihu také na setkání v hotelu Strojař, kde jí předali kytici členové přerovské pobočky Svazu letců.