Přerov si tím letos opět udržel v širokém okolí primát. Je totiž jedním z měst, které se jako první může chlubit vánoční dekorací.

Někteří přerovští obyvatelé ale vánočně nazdobené ulice takřka s dvouměsíčním předstihem kritizují. Vedení technických služeb včasnou přípravu na vánoční svátky vysvětluje tím, že město má velké množství ozdob a jejich instalace zabere spoustu času.

„S montáží vánočních ozdob jsme začali už předevčírem a budeme pokračovat asi až do konce listopadu. Máme totiž necelých pět stovek kusů ozdob, které musíme zavěsit na sloupy veřejného osvětlení. Nezdá se to, ale dá to hodně práce. Kdy instalaci ozdob definitivně ukončíme, to bude záležet hlavně na počasí. Jsme ale rádi, že nám zatím přeje,“ řekl nový ředitel Technických služeb města Přerova František Simon.

Vánoční hvězdice, světelné gejzíry a obří koule už v těchto dnech zdobí přerovské ulice v centru města – Velkou Dlážku, Kratochvílovu a Wilsonovu.

„Loni se objevily nové vánoční ozdoby v ulici Čechova, ale letos jsme žádné dekorační prvky nepřikupovali. Na příští rok však plánujeme velkou revizi. Těch, které už nejdou opravit, se zbavíme, opravíme poškozené a případně dokoupíme nové,“ upřesnil ředitel Simon.

Vedení technických služeb už má také vybraný vánoční strom, který letos ozdobí centrum Přerova. Ten bude opět pocházet z lesů na Potštátsku.

„Máme vytipovaných čtyři až pět solitérů, abychom měli z čeho vybírat v případě, že by nás zaskočilo počasí a těžká technika by měla v terénu problémy. Obecně platí, že čím je strom vyšší, tím je hezčí. Budeme se proto držet zvyklosti, a tak i letošní strom bude dosahovat výšky necelých dvaceti metrů. Na přerovském náměstí by se měl objevit předposlední týden v listopadu,“ uvedl Simon.

Přerovští obyvatelé si už zvykli na to, že se v jejich městě objevuje vánoční výzdoba s velkým předstihem.

Letos někteří z nich dokonce už netrpělivě vánoční dekoraci vyhlíželi. „Už jsem si říkala, co se děje, že stále nevidím vánoční výzdobu. Mně osobně to totiž třeba vůbec nevadí, že se objevuje už v listopadu, ale vím, že spoustě lidem je to trnem v oku,“ svěřila se v ulicích města Karolína Dorazilová.

Jiní oslovení obyvatelé měli na včasnou montáž vánočních ozdob ale jiný názor. „Připadá mi to legrační. Teplo je jak v létě a do takové atmosféry se vánoční prvky vůbec nehodí. Myslím si, že s tím měli počkat až na prosinec,“ kroutil hlavou jeden z přerovských důchodců Antonín Matyáš.

Někteří lidé vánoční dekoraci v ulicích města komentovali s mnohem větší razantností. „Jsou asi padlí na hlavu. Vánoce jsou bůhví kdy, ještě o nich nikdo nepřemýšlí a už nám je vnucují. Radši kdyby město opravilo chodníky,“ svěřil se muž ve středním věku, který však odmítl sdělit své jméno.

Hranice a Lipník nad Bečvou s výzdobou tolik nespěchají

V Hranicích, stejně jako v dalších městech v přerovském regionu, si obyvatelé budou muset na vánoční výzdobu ještě počkat.

„S instalací vánoční dekorace začneme až někdy v druhé polovině listopadu. Musíme to ale zvládnout tak, aby město bylo vyzdobené před svatým Mikulášem,“ informoval Milan Vinkler, ředitel společnosti Ekoltest v Hranicích, která vánoční výzdobu zajišťuje.

Ve stejném období se na vánoční zdobení ulic chystají také v Lipníku nad Bečvou.

„Ještě máme čas. Začneme zhruba koncem listopadu. Vánočních ozdob totiž nemáme zase tolik, abychom to během čtrnácti dní neměli hotové,“ řekl ředitel Technických služeb v Lipníku nad Bečvou Daniel Coufalík.