Rozhodnutí radních investovat letos do vánoční atmosféry více peněz padlo už na jaře, kdy zastupitelé schvalovali navýšení financí na program i výzdobu. „V průběhu adventu nebude jediný den, který by byl bez kulturního programu na náměstí - každý den nás čeká několik vystoupení. A nepřehlédnutelná bude i nová výzdoba,“ slibuje přerovský primátor Petr Vrána (ANO).

Už příští týden začnou pracovníci technických služeb instalovat v ulicích města světelné dekorace. Vánoční strom pak na Masarykovo náměstí dorazí v sobotu 25. listopadu.

Zpěvačka a multiinstrumentalistka Judith Hill na jazzovém festivalu v Přerově
VIDEO: Jazzový festival v Přerově skončil, finále patřilo Judith Hill

„Prostor před radnicí ozdobí dvacetimetrová douglaska, kterou nám daroval občan z Troubek. Adventní trhy odstartují slavnostním rozsvícením vánočního stromu v neděli 3. prosince v 18 hodin. Symbol Vánoc už tradičně rozzáří primátor spolu s dětmi, které získaly sošku Scholar,“ popsal ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.

Hodinu před slavnostním rozsvícením na pódiu vystoupí Pěvecký sbor Vocantes, v 18.10 hodin pak zahraje skupina Argema. „Návštěvníci se mohou těšit na čtrnáct stánků s občerstvením - náměstí provoní punč, svařák, bramboráky a lidé zde nakoupí i typický vánoční sortiment. Světelnou výzdobu tentokrát tvoří nebesa,“ doplnil Macíček.

I když ten hlavní dušičkový nápor vypukne až příští týden, mnozí lidé vyrazili na přerovský hřbitov už o víkendu.
Lidé šetří na Dušičkách i pohřbech. Hledají nejlevnější řešení

Centrum města ozdobí také nový betlém. „Už loni se objevily u stromku jesličky s biblickými figurami a Přerované se u betlému často fotili. Loňský betlém teď bude dělat radost klientům Domova pro seniory a na náměstí se objeví větší a vyřezávaný ze dřeva,“ přiblížila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Na vyřezávaném betlému pracuje řezbář Pavel Dlabal ze Senice na Hané, který práce dokončí v závěru listopadu. Betlém tvoří šestnáct postav, které jsou metr a půl vysoké. „Vyřezávám postavy motorovou pilou z dubového dřeva, po obroušení budou sochy vystínované a nalakované,“ prozradil Pavel Dlabal, který dílo zhotovil za 300 tisíc korun.

Rozzáří se autobusy

Slavnostní atmosféra bude první adventní neděli panovat i před Galerií města na Horním náměstí, kde se úderem páté hodiny odpoledne slavnostně rozzáří betlém spolu s velkým adventním věncem. Svátečně nastrojený vánočními stromky bude i interiér galerie a lidé sem mohou zavítat na prodejní výstavu baněk.

Během adventního času se rozzáří také některé budovy a okružní křižovatky. Město do rozšíření světelné výzdoby investovalo 3 miliony 670 tisíc korun.

Obchodníci v Přerově už zahájili prodej dušičkových vazeb, věnců a květin, které jsou tradiční ozdobou hrobových míst. Prodej začal i ve stáncích na náměstí Přerovského povstání.
VIDEO: Dušičky se blíží. Kolik bude letos Přerovany stát výzdoba hrobů?

„Nově se ozdoby objeví na kruhových objezdech, ale i Městském domě, na náměstí Přerovského povstání a Žerotínově náměstí. Nazdobíme i Tyršův most a některé městské kašny. Mimo dění nezůstanou ani místní části, které nastrojíme světelnými řetězy,“ řekl náměstek primátora Miloslav Dohnal (ODS).

Adventní atmosféra se poprvé přenese také do městské autobusové dopravy. „Po městě budou jezdit čtyři vánočně nazdobené autobusy. Vnitřní prostory nasvětlí po setmění ozdoby ve tvaru hvězdiček, zvenku navodí sváteční atmosféru fólie s vánočním motivem, které pokryjí část autobusových oken,“ doplnil náměstek primátora Tomáš Navrátil (ANO).

Pódium obsadí Vilda Čok i Eliška Nováková

Přerované si během adventního období poslechnou také více muziky na náměstí. „Dali jsme prostor školám i školkám - a pozvali osvědčené kapely a interprety. Na pódiu zazpívají Heidi, Tanja, Vilda Čok, ze skupin zmíním Kern, Han´s Fuckers, Turbo, Critical Acclaim, kapely Loretta, Kameron či Special Věry Špinarové. Diváci se ale mohou těšit také na Elišku Novákovou & Black Rose,“ nabídl první ochutnávku programu Jaroslav Macíček.

Do vytváření koberce z přírodnin se i letos zapojily děti z přerovských škol. Land art je ve městě už tradiční akcí, tentokrát ale dílo vznikalo na travnatém prostranství před kinem Hvězda.
VIDEO: Koberec z přírodnin ozdobil náměstí před kinem Hvězda v Přerově

Další novinkou je pak průvod Krampusáků, který si užijí malí i velcí v úterý 5. prosince. Skupina hrozivě vypadajících čertů vyrazí v 16.30 od kina Hvězda, v 18 hodin pak budou Krampusáci strašit a bavit lidi přímo na náměstí, kde se uskuteční tradiční Mikulášská show.

Na Stříbrnou neděli, která připadne na 17. prosince, se koná historický jarmark na Horním náměstí. Hudba zazní z náměstí i na Štědrý den, kdy obsadí v 10.30 hodin pódium před radnicí skupina Re-Vox, v pravé poledne pak zazní tóny Věžní hudby.

Program pokračuje i 27., 29. a 31. prosince. Nový rok přivítá Přerov velkolepým ohňostrojem, který bude odpálen v 18 hodin a lidé jej mohou spatřit z břehů řeky Bečvy. Na náměstí zahraje půl hodiny po jeho skončení skupina Fleret.

Program adventních trhů v Přerově

Masarykovo náměstí

3. prosince
17 hod. Pěvecký sbor Vocantes
18 hod. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu
18.10 hod. Argema

4. prosince
17 hod. ZŠ Za Mlýnem
17.30 hod. ZŠ Boženy Němcové
18 hod. ZŠ Želatovská
19 hod. Eliška Nováková & Black Rose

5. prosince
16.30 hod. Mikulášský průvod + Krampusáci Čerti z Krkonoš + Markus M + Duckbeat (Mikulášská družina) - od kina Hvězda
17 hod. Mikulášská show s Duckbeatem
18 hod. Krampusáci Čerti z Krkonoš

6. prosince
17 hod. MŠ Lešetínská
17.20 hod. MŠ Kratochvílova
17.40 hod. MŠ Máchova 14
18.30 hod. Kameron

7. prosince
17 hod. MŠ Máchova 8
17.20 hod. MŠ Na Odpolední
17.40 hod. MŠ Sokolská
18 hod. Sportovní aerobic - Život s pohybem
18.30 hod. Šediváci

8. prosince
17 hod. SVČ Atlas & Bios
18.30 hod. Korki

9. prosince
17 hod. Travellers
19 hod. Heidi

10. prosince
17 hod. Elán Haná revival
19 hod. Kern

11. prosince
17 hod. ZŠ Svisle
17.30 hod. MŠ Sluníčko Bajákova
18.30 hod. Rock & Roll band Marcela Woodmana

12. prosince
16 hod. Triangl band Charita Přerov
17 hod. MŠ Kouřílkova + Jasínkova
17.20 hod. MŠ Dvořákova
17.40 hod. MŠ Kozlovská
18.30 hod. Forum

13. prosince
16 hod. MŠ Optiky
16.30 hod. Moravská Veselka
18.00 hod. Česko zpívá koledy

14. prosince
17 hod. MŠ U Tenisu
17.20 hod. MŠ Čekyně
17.40 hod. MŠ Kozlovice
18.30 hod. Atmo Music

15. prosince
16 hod. Trávníček
17 hod. DO Haná
19 hod. Tanja

16. prosince
17 hod. Han´s Fvckers
19 hod. Turbo

17. prosince
16 hod. Živý betlém - farnost Přerov
18 hod. Smíšený pěvecký sbor Vokál

18. prosince
16 hod. TS FATE Přerov
17 hod. ZŠ J.A. Komenského Předmostí
18 hod. Jen Tak II

19. prosince
17 hod. Smokie revival PV
19 hod. Vilda Čok

20. prosince
17 hod. Critical Acclaim
18.30 hod. ADD Gospel

21. prosince
17 hod. Loretta
19 hod. Penzistor

22. prosince
16 - 18 hod. ZUŠ Přerov
19 hod. Reflexy

23. prosince
17 hod. La Boujeau
19 hod. Legendy se vrací

24. prosince
10.30 hod. Re-Vox
12 hod. Věžní hudba

27. prosince
17 hod. Pražský výběr tribute
19 hod. AC/DC - Bon Scott memorial band

29. prosince
17 hod. Special Věry Špinarové
19 hod. Brouci band - Beatles revival

31. prosince
15 hod. Freďáci

1. ledna 2024
18.30 hod. Fleret

Doprovodné akce

Horní náměstí

3. prosince
17. hod. Slavnostní rozsvěcení vyřezávaného betléma a koncert Věžní hudby, vernisáž prodejní vánoční výstavy - Galerie města Přerova

17. prosince
10 - 16 hod. Vánoční historický jarmark (Markus M, Anima Historica)

Městský dům

5. prosince
16 hod. Mikulášské tvoření s malířem Lubomírem Dostálem (salonek restaurace MD)

11. - 14. prosince
Vánoční salon (Atlas & Bios) - malý sál MD

Řeka Bečva

31. prosince
14 hod. Otužilecká show, 45. ročník Silvestrovského běhu v Přerově, neděle 31. prosince, start v 10 hod. od loděnice, délka 7,5 km a 5 km.

1. ledna 2024
18 hod. Novoroční ohňostroj