Město Přerov se už v předstihu připravuje na různé druhy scénářů. A podobně jako loni se bude přizpůsobovat aktuálním nařízením a doporučením epidemiologů.

Na kulturním programu na Masarykově náměstí se v tuto chvíli nic nemění a organizátoři doufají, že to tak i zůstane.

Vánoční trhy začínají už příští neděli 28. listopadu, kdy se v Přerově slavnostně rozzáří vánoční strom.

Lampionový průvod v Přerově, 13.11. 2021
Lampionový průvod prošel Přerovem, Bečvu osvítil ohňostroj

Nic nerušíme, zatím

„Na náměstí bude čtrnáct stánků a prodejci jsou nasmlouvaní. V plánu jsou i koncerty a vystoupení podle programu. V tuto chvíli tedy nic nerušíme, ale sledujeme situaci i opatření a budeme se jim přizpůsobovat,“ uvedl ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.

Když nebude možné koncerty uspořádat, bude znít z náměstí opět jen reprodukovaná hudba.

„A pokud bude nutné trhy zrušit, na výběr mít stejně nebudeme. V tuto chvíli ale vyčkáváme a doufáme, že se to nestane,“ řekl.

Organizátoři vánočních trhů už mají jasno v jedné věci. Kontrolovat bezinfekčnost návštěvníků nebo to, zda jsou lidé očkovaní, není v jejich silách.

„Určitě víme, že nebudeme na náměstí kontrolovat jakákoliv potvrzení - pokud by měla být podmínkou tato varianta. Nemáme kapacity na to, aby pracovníci Kulturních a informačních služeb kontrolovali potvrzení o bezinfekčnosti a sondovali, zda jde člověk na koncert, nebo jen přechází náměstí,“ konstatovala mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Uzavírka kvůli stavbě takzvaného průpichu u autobusového nádraží v Přerově. Ilustrační foto
Uzavírky v okolí Přerova komplikují i dopravu ve městě

V sobotu přijede strom

Vánoční strom dorazí na Masarykovo náměstí tuto sobotu - tedy 20. listopadu dopoledne. Symbolem letošních svátků je patnáctimetrová jedle, kterou pracovníci technických služeb dopraví z polesí v Partutovicích.

„Strom začneme kácet kolem osmé hodiny ráno, naložíme na valník Montáží a před devátou vyrazíme z Partutovic do Přerova. Cesta povede přes Olšovec, pak najedeme na dálnici a sjedeme na výjezdu na výpadovku Lipník - Osek nad Bečvou. Z Lipníku pojedeme po staré směrem na Přerov,“ popsal trasu Aleš Hrobár z technických služeb.

V Přerově se průjezd vánočního stromu neobejde bez asistence městské policie.

„Od Kauflandu v Lipnické se vydáme přes Tržní a Polní ulici, a poté zamíříme na Velké Novosady, kde nám městská policie zastaví křižovatku. Přes Komenského ulici se dostaneme do Palackého - ta bude na dobu průjezdu také zastavena. Strom bychom měli začít ukotvovat na náměstí po půl jedenácté dopoledne,“ upřesnil.

Symbol Vánoc začnou pracovníci technických služeb zdobit v pondělí 22. listopadu. Stejně jako loni se na Masarykově náměstí objeví i nasvětlený vánoční dárek, který bude mít tentokrát dvě mašle.

Slavnostní rozsvícení stromu se uskuteční první adventní neděli - 28. listopadu. Strom se rozzáří úderem šesté hodiny večer a ještě předtím vystoupí v 17 hodin na náměstí Dětský pěvecký sbor Vocantes. Krátce po rozsvícení stromu pak obsadí pódium skupina Argema.