O vánoční trhy ale Přerované nepřijdou - pokud nedojde k dalšímu zpřísnění vládních opatření.

Nová protiepidemická pravidla nedovolují, aby se programu zúčastnili všichni návštěvníci bez rozdílu. Těm, kteří nemají očkování či potvrzení o prodělaném covidu-19, by měl být tedy zapovězen přístup na veřejné akce, na nichž se může sejít až tisícovka lidí.

Testování školáků. Ilustrační foto
Testy na školách v Přerově: pozitivních je méně. Někde přes dvacet, jinde nula

Zástupci vedení města už dříve avizovali, že nebudou dávat pořadatelům pokyn, aby návštěvníky kontrolovali. V reálu by to pro ně totiž znamenalo hlídat náměstí ze všech stran a oslovovat každého příchozího.

„Protože nejsme schopni zajistit tuto kontrolu, bude lepší, když dáme včas vědět všem, že letos na náměstí program nebude - jakkoliv je nám to líto, protože už bylo vše připraveno a nasmlouváno. Epidemická situace navíc není příznivá a počty nakažených se zvyšují,“ řekl primátor.

Z toho důvodu padlo v pondělí také rozhodnutí, že vedle patnáctimetrové vánoční jedle, která byla v sobotu přivezena z Partutovic, se nebude stavět pódium.

„Strom se měl rozsvěcet za účasti veřejnosti první adventní neděli, tedy 28. listopadu, ale tento plán padl. Uděláme to stejně jako loni - v neděli ráno už bude strom svítit, nazdobené bude i náměstí. A kdo chce přijít na punč nebo bramborák, tak může. Máme tu čtrnáct stánků a ty budou otevřeny,“ doplnil ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.

Zdobení vánočního stromu na Masarykově náměstí v Přerově. 22.11.2021
Vánoční strom v Přerově dostává ozdoby

Ryba pro Bečvu

Na náměstí bude od čtvrtku 25. listopadu instalována také kasička, do níž mohou návštěvníci trhů přispět mobilnímu hospici Strom života, jehož pracovníci se starají o umírající.

„Výtěžek sbírky má přispět na nákup dýchacích přístrojů, jde o takzvané kyslíkové koncentrátory. Ty jsou pro naše klienty důležité, zvláště v dnešní době covidu,“ podotkl Stanislav Tvrdoň ze Stromu života.

Město se také přihlásilo k benefiční akci Ryba po Bečvu, takže k mání budou za 99 korun skleněné vánoční ozdoby v podobě ryb. Výtěžek z jejich prodeje poputuje rybářům na zarybnění Bečvy po ekologické katastrofě.

„Počítáme s tím, že si mohou zájemci koupit ozdoby v neděli 28. listopadu od 15 do 19 hodin v Městském informačním centru na Masarykově náměstí, a pak vždy během provozní doby,“ upřesnila vedoucí Kanceláře primátora Daniela Novotná.

Vedení města zatím nerozhodlo o tom, zda se bude konat historický jarmark na Horním náměstí, který je v plánu 12. prosince. Ve hře zatím zůstávají také doprovodné akce pro méně návštěvníků - například Vánoční salon v malém sále Městského domu, plánovaný v době od 13. do 16. prosince.