V Kojetíně už se rozzáří strom v pátek v sedmnáct hodin. Pro děti jsou v doprovodném programu připraveny tanečky, koledy, hry i soutěže. Těšit se mohou lidé také na minijarmark. Hraničané se vánočního stromu dočkají tuto neděli. Poprvé se ale rozzáří až ve středu, půl hodiny po sedmnácté. Jeho slavnostnímu rozsvícení bude rovněž předcházet od desáté dopolední hodiny jarmark, doprovázený melodiemi koled.

„V odpoledním programu se představí žáci a soubory ZUŠ Hranice a večer zazpívá pod rozsvíceným stromem Hranický dětský pěvecký sbor,“ informovala ředitelka Městského kulturního zařízení Helena Votavová.

Stejně tak se ve středu rozzáří svíčky stromu na náměstí v Lipníku nad Bečvou. Odpoledne zpříjemní kolemjdoucím den vystoupení tanečních souborů Great Junior a Mažoretky, zaznějí písně Vánoční hvězda a Vánoční shon autorky Jany Labašové v podání Michaely Matuškové, Davida Moštěka a Blanky Prudilové. V sedmnáct hodin rozsvítí strom nový pohádkový maskot města, víla Tilinka.

Přerovu zazpívá Novák

Do Přerova dorazil vánoční strom už minulou sobotu a tuto neděli ho čeká slavnostní rozsvícení. Na náměstí budou od neděle dřevěné stánky, ve kterých se bude prodávat oblíbený punč a včera byl umístěn na náměstí T. G. Masaryka i symbolický zvon, který je vyhledávanou atrakcí pro děti.

„Vánoční hvězdičky, tedy program, v němž se na podiu postupně vystřídají dětské soubory, letos začínají 15. prosince,“ uvedla Jolana Plšková z Kulturních a informačních služeb města Přerova.

Přerované si budou moci zajít od 3. prosince také na výstavu do Muzea Komenského v Přerově s názvem Co se stalo v Betlémě, na níž bude k vidění unikátní betlém sázavského řezbáře Bedřicha Zbořila. Tradičním vyvrcholením adventního času byl v minulých letech koncert známého zpěváka Pavla Nováka na Štědrý den. Letos ho zastoupí jeho syn Pavel Novák mladší, který chce tuto typicky přerovskou tradici zachovat.

„Budu zpívat stejně jako táta koledy,“ popsal Pavel Novák mladší. Loni se na náměstí sešly tisíce lidí.

V Hranicích zavoní punč

Už jedenáctým rokem se bude letos na Štědrý večer na hranickém zámku i před ním vařit a servírovat tradiční vánoční punč. Každoročně si jej nenechávají ujít desítky lidí. U stánku před kavárnou Cafe baru i v jeho vnitřních prostorách se zastavují ti, kdo se jen tak procházejí ulicemi nebo směřují do kostela Stětí svatého Jana Křtitele na Masarykově náměstí na tradiční Půlnoční.

„Vánoční vaření punče mám strašně ráda. Když vidím všechny ty lidičky, jak se u nás zastavují a nikdo z nich nikam nespěchá, nikdo nic neřeší, tak si říkám, že je škoda, že jsou Vánoce jen jednou za rok,“ svěřuje se majitelka Cafe baru a zakladatelka dnes již jedenáctileté „punčové“ tradice Jana Březíková.

Zájemců o lahodný nápoj bývá vždy tolik, že se musí vařit i v několika várkách.

„Vždycky s lítostí lidem říkáme, že nám punč došel a další teprve připravujeme. Oni se ale usmívají a odpovídají, že si na něj rádi počkají,“ říká Březíková a dodává, že se před zámkem díky voňavému občerstvení tvoří někdy až desetimetrové fronty.

Zpravodajové Deníku