Strom na náměstí T. G. Masaryka ve čtvrtek vpodvečer slavnostně rozsvítil primátor města Vladimír Puchalský spolu s dětmi, které letos získaly ocenění Scholar pro nadané a talentové žáky. Na pódiu zahrály kapely Bee Gees revival a ABBA revival, ale také pěvecký sbor Add Gospel. Lidé se mohli také poprvé pokochat novou vánoční výzdobou a dát si u stánků oblíbený punč. V pátek se strom rozzáří také na Masarykově náměstí v Hranicích.

Marcela Suchá, maminka Matyáška, jako dítě navštěvovala Základní školu U Tenisu.

A právě ta poslala svůj návrh do soutěže, ve které mohli čtenáři Přerovského a hranického deníku hlasovat na webu pro vítězný název vánočního stromu. Matyášek vyhrál na celé čáře se 1220 hlasy.

„Dcera žila devět let v Londýně s manželem, který pochází z Indie. Po její smrti se vnuk ocitl v Indii, kde navštěvuje křesťanskou internátní školu. Starají se tam o něj prarodiče, ale jeho otec zůstal v Anglii. Vnukovi je teprve pět let a Vánoce nemůže prožít se svou rodinou tady v Přerově,“ posteskl si dědeček malého Matyáška Miloslav Suchý.

Chlapce prý naposledy viděli před dvěma lety.

„Dcera Marcela zemřela letos v květnu a otec ho hned po pohřbu poslal do Indie. Nemáme možnost být s ním, i když bychom si to moc přáli. Má tu babičku, dědu, ale i tetu a bratrance,“ dodal.

Podle něj se do hlasování o pojmenování vánočního stromu zapojili nejen kamarádi a přátelé zesnulé dcery z Přerova, ale také známí ze Slovenska, s nimiž se seznámila v Anglii.

„Má druhá dcera dění na náměstí natáčela na mobil, abychom to Matyáškovi mohli do Indie poslat, a on věděl, že na něj myslíme a jsme s ním,“ uzavřel.