Přestože je v listopadu počasí jako na objednávku, situaci v sobotu dopoledne komplikoval silný vítr.

„Dvanáct metrů vysoký smrk ztepilý jsme převáželi z prostranství v ulici Pod Valy. Jeho vykácení bylo nutné, protože měl mělké kořeny a při větších poryvech větru hrozilo, se vyvrátí,“ popsal jednatel přerovských technických služeb Bohumír Střelec.

S kácením se začalo už v sedm hodin ráno a nový symbol svátků dopravil na náměstí nákladní vůz s tahačem přes ulice Pod Valy, Kozlovská, Bayerova, Komenského, Palackého a Bratrská.

Smrk byl ozdobou prostranství poblíž restaurace Katovna dlouhá léta, a tak mnozí Přerované sledovali jeho transport s nostalgií.

Strom je tentokrát o něco nižší, než byli lidé zvyklí v minulých letech.

„Dva metry jsme ukotvili do kotvící šachty a deset metrů je nad ní,“ upřesnil.

Štědrodenní koncert Pavla Nováka před Obchodní galerií Přerov
Koncerty na Štědrý den budou v Přerově i letos dva

Zdobení a stánky 

Symbol Vánoc se převleče do svátečního hábitu už během příštího týdne a lidé se mohou tentokrát těšit na padesát nových baněk stříbrné a zlaté barvy v lesku i matu. Osvětlení má být kombinací studeného a teplého světla a zajistí ho firma Emos.

Vánoční strom se slavnostně rozzáří první adventní neděli, tedy 1. prosince v 17 hodin.

Kulturní a informační služby města, které mají na starosti výzdobu náměstí a program vánočních trhů, začnou krášlit prostranství v průběhu příštího týdne. Na blížící se advent už jsou naladěny i ulice v centru Přerova.

„Počítáme s tím, že bude vzhled náměstí stejný jako v minulých letech a ozdobí ho světelné girlandy. Dřevěné stánky převezeme na náměstí v průběhu příštího týdne a vše nachystáme tak, aby se mohly 1. prosince otevřít,“ uzavřel ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.

Vánoční trhy na náměstí TGM v Přerově. Ilustrační foto
Přerovské vánoční trhy budou v režii města. Co nabídnou?