Původně měli pracovníci technických služeb dopravit do centra symbol Vánoc až z Potštátska, nakonec ale došlo ke změně. Smrk, který dorazí do Přerova v sobotu 23. listopadu kolem jedné hodiny odpoledne, má za sebou zajímavou minulost.

Přinášel čtyřicet let stín vojákům v Želatovských kasárnách – a stál přímo u útvarového nástupiště, kterému se neřeklo jinak než „buzerplac".

„Je vysoký zhruba osmnáct metrů a pěkně rostlý, takže věřím, že se bude Přerovanům líbit. Dopoledne ho skácíme a po poledni převezeme z kasáren na náměstí," řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha. (ODS). Do centra poputuje přes Želatovskou ulici, třídu 17. listopadu a Komenského.

Kromě stromu se můžou lidé těšit i z nové výzdoby, která zkrášlila centrum už v polovině listopadu.

„V ulicích kolem náměstí jsou nainstalované nové svítící ozdoby, které stály sto padesát tisíc korun. Šest světélkujících rampouchů jsme přikoupili i na strom," doplnil ředitel Technických služeb města Přerova Radek Koněvalík.

Co nabídne vánoční jarmark?

Chybět nebude ani tradiční vánoční jarmark, který už má v Přerově své místo i příznivce. Na náměstí bude rozmístěno dvanáct dřevěných stánků, které nabídnou čtyřiadvacet prodejních míst s tradičním sortimentem jako je punč, víno, bramboráky, trdelníky, vánoční ozdoby, formičky na cukroví či drobné dárky.

„Jarmareční stánky letos trochu vylepšíme, takže je budou zdobit nejen větvičky se svíčkami, ale také svítící hvězdy," doplnila Šárka Slezáková z technických služeb. Kromě toho se můžou lidé těšit i na nové posezení – v těchto dnech se totiž vyrábějí dřevěné lavičky a stoly, u kterých mohou návštěvníci trhů hodovat a užívat si bohatého kulturního programu.

Strom rozsvítí 1. prosince

„Slavnostní rozsvícení stromu se uskuteční v neděli 1. prosince v pět hodin odpoledne. Lidé se můžou až do Nového roku těšit na zajímavý program, na němž se vystřídají revivalové kapely, dětská vystoupení či živý betlém," shrnul ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.