Už v pondělí ráno instalovali dělníci s pomocí hasičské plošiny na špici jehličnanu vánoční hvězdu ve 3D formátu. V centru města se rozzáří vůbec poprvé a je součástí nové výzdoby, již v tomto mimořádném roce pořídily Kulturní a informační služby města Přerova (KIS).

„Dokoupili jsme dvě stě bílých baněk, které zkombinujeme s červenými, zlatými a stříbrnými. Po obvodu stromu budou svítící pásy a nahoře pak 3D hvězda. Chystáme i jedno překvapení - chceme nazdobit i kašnu tak, aby vypadala jako zabalený vánoční dárek s červenou stuhou,“ přiblížil ředitel Kulturních a informačních služeb Jaroslav Macíček.

Slavnostní výzdobu v ulicích zajišťují technické služby a bude stejná jako v loňském roce.

„Osvětlení už se objevilo ve všech ulicích Přerova, zbývá jen dokončit výzdobu v místních částech,“ zmínil jednatel technických služeb Bohumír Střelec.

Langoše a vánoční sortiment

Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu se letos s ohledem na epidemiologickou situaci neuskuteční a jehličnan se poprvé rozzáří na první adventní neděli 29. listopadu někdy v odpoledních hodinách.

Jisté není ani to, kdy a za jakých podmínek začnou vánoční trhy.

„Současné vládní nařízení neumožňuje stánkový prodej, s výjimkou komodit jako je třeba ovoce nebo zelenina. Platí také zákaz pití alkoholu na veřejnosti, takže si lidé nemohou dát u stánků punč. Stále čekáme na jasná pravidla ohledně konání vánočních trhů, a teprve poté stánky otevřeme. Většina měst postavila stánky a čeká na to, jak vláda rozhodne,“ řekl Jaroslav Macíček.

Pokud to situace umožní, budou se v centru města prodávat langoše, bramboráky, ale objeví se i stánky s vánočním sortimentem a výrobky z chráněné dílny sdružení Most k životu.

Bude show otužilců?

Řemeslné výrobky a vánoční zboží si mohou zájemci zakoupit na historickém jarmarku, který se uskuteční stříbrnou neděli - tedy 13. prosince.

„Jednáme i o silvestrovské show otužilců a zatím jsme nezrušili ani novoroční ohňostroj. Pořádání těchto tradičních akcí se ale bude odvíjet od aktuální epidemiologické situace. Na předpovědi je zatím brzy,“ poznamenal Jaroslav Macíček.

Návštěvníci Horního náměstí se mohou už první adventní neděli pokochat pohledem na nasvícený mostní oblouk v zámeckém příkopu před Galerií města Přerova, kde se i letos objeví dřevěné sochy biblických postav a zvířat.

„Slavnostní rozsvěcení betlému pro veřejnost s tradičním hudebním doprovodem se nekoná, příchozí si jej mohou prohlédnout od naší kované brány kdykoliv během prosince. Vánoční atmosféru na Horním náměstí opět umocní i světélky ověnčené stromy,“ doplnila vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová. Výstavní prostory galerie zůstanou až do konce roku 2020 uzavřeny.