„Koupil jsem ho asi před dvaceti lety v zahradnictví. Tři roky byl v pernici a měli jsme ho doma jako vánoční stromek. Dali jsme ho vždycky na dvůr a během svátků přesunuli do obývacího pokoje. Protože ale časem seschl, zasadil jsem ho do země. Asi rok a půl se mu vůbec nedařilo, usychal a rodiče mě přemlouvali, abych ho vykácel. Nevzdal jsem to ale a zaléval ho asi dvacet let. Jsem rád, že takto vyrostl. Nevěděl jsem, že bude tak pěkný,“ prozradil s pýchou v hlase majitel nádherně rostlého smrčku Jaroslav Bartoník.

Jedno tajemství toho, proč se stromku, kterému už nikdo nedával šance, nakonec začalo dařit, ale znají jen místní.

„Když jsem byl u kamaráda na slivovičce, tak mi jeho dcera prozradila, že k tomu stromku chodily děti z celé vesnice čůrat,“ doplnil úsměvnou historku.

Smrk chtěl majitel darovat už před dvěma lety obci, ale protože byl covid, vánoční akce se zrušily.

„Nabízel jsem ho i loni, ale zase se nic nedělo. Rozhodl jsem se ho tedy darovat městu Přerov,“ poznamenal. Na slavnostní rozsvícení se prý půjde podívat, aby viděl, jak jeho strom vypadá, když je nazdobený.

Kácení vánočního stromu pro Přerov v Rokytnici

Fotogalerie: Kácení vánočního stromu pro Přerov v Rokytnici

Není vysoký, ale je hustý

Pracovníci Technických služeb města Přerova začali s kácením smrku v sobotu po sedmé hodině ráno.

„Žádné komplikace nás po cestě nepotkaly a do centra města jsme dorazili už před devátou ráno. S transportem nám i letos pomáhala technika Montáží. Poslední čtyři roky převážíme strom tímto způsobem, dříve jsme ho transportovali na vlečce traktoru,“ popsal jednatel technických služeb Bohumír Střelec.

Ten doufá, že se bude Přerovanům nový symbol Vánoc líbit.

„Není příliš vysoký a měří asi dvanáct metrů, zato je hustší a pěknější. Smrk je ukotvený v šachtě, která je asi dva metry v zemi,“ řekl. S jeho výzdobou se začne v nejbližších dnech.

Rozsvěcení 27. listopadu

Na slavnostní rozsvícení symbolu Vánoc a zahájení trhů se mohou Přerované těšit první adventní neděli 27. listopadu. Po dvou letech, kdy se kvůli pandemii strom rozsvěcoval bez přítomnosti veřejnosti, si tak lidé konečně užijí tradiční program.

„Symbol Vánoc rozzáří v 18 hodin přerovský primátor Petr Vrána společně s dětmi, které letos získaly ocenění Scholar. Program ale začne už o hodinu dříve vystoupením Dětského pěveckého sboru Vocantes. Po slavnostním rozsvícení stromu zahraje na náměstí kapela Argema,“ nastínil ředitel Kulturních a informačních služeb města Jaroslav Macíček.