Rozsvěcení vánočního stromku se tentokrát uskuteční bez diváků a koncerty i vystoupení se ruší.

„Vedle vánočního stromu bude chybět pódium a z ampliónů zahraje jen reprodukovaná hudba. Na náměstí rozmístíme pouze sedm stánků s občerstvením a vánočními ozdobami, ale bez stolů, u nichž by se mohli návštěvníci zdržovat,“ nastínila nepříliš radostný scénář vánočních trhů mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Zástupci vedení města i Kulturních a informačních služeb čekali na rozhodnutí o tom, jaký průběh budou mít vánoční oslavy, do poslední chvíle.

Stále totiž doufali, že se epidemiologická situace zlepší. Nakonec se ale rozhodli program zrušit a ke změně by došlo pouze za předpokladu, že by se vládní opatření zásadním způsobem rozvolnila. S živým vystoupením kapel nebo dětí už se ale nepočítá.

„V sobotu 21. listopadu dorazí na Masarykovo náměstí vánoční strom a v průběhu následujícího týdne se nastrojí do nově pořízených ozdob. Na první adventní neděli, tedy 29. listopadu, strom rozsvítíme, přesný čas ale sdělovat nebudeme, protože se obáváme, aby se na místě nesrocovali lidé,“ řekl přerovský primátor Petr Měřínský(ANO).

Stánky: vyber, zaplať, odejdi

Od neděle budou na Masarykově náměstí rovněž stánky, nabízející punč, svařená vína, bramboráky, spirály a další pochutiny.

Zákazníci si je tu budou moci ale pouze zakoupit v „okénkovém režimu“ - tedy vyber, zaplať, odejdi.

„Své místo tu bude mít i stánek s vánočními formičkami či ozdobami, prodávat se budou i výrobky z chráněné dílny sdružení Most k životu,“ doplnil ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.

Na náměstí bude také umístěna kasička, do níž mohou zájemci přispět na koupi kompenzačních pomůcek. Z výtěžku vánoční sbírky je pořídí sdružení Alfa handicap.

Počítá se s jarmarkem i ohňostrojem

Město zatím nezrušilo historický jarmark, který se má konat na stříbrnou neděli na Horním náměstí, a stále se počítá i s ohňostrojem na Nový rok.

Jaká bude ale podoba loučení se starým rokem 2020, to se teprve ladí - vše bude záležet hlavně na tom, jak se bude vyvíjet epidemiologická situace.