Sbor předvedl to nejlepší se svého repertoáru a posluchači ocenili každou skladbu bouřlivým aplausem. Za dobu svého trvání se zařadil mezi tělesa, která si vybudovala uznání, a získává ocenění i na mezinárodních festivalech a soutěžích.

„Vánoční koncert v Městském domě pořádáme počtvrté, v minulosti jsme v době adventu vždy zpívali v kostele svatého Vavřince. Chtěli bychom, aby se stal příjemným navozením vánočního času,“ řekl sbormistr Michal Sabadáš.

Své umění předvedli hned v úvodu večera nejmenší zpěváci z „přípravky,“ a po nich už nastoupil na pódium celý Pěvecký sbor Vocantes.

„Na začátek jsme zařadili technicky náročnější skladby a nachystali i několik novinek - například anglickou koledu na český text,“ prozradil.

Vocantes má za sebou úspěšnou a koncerty nabitou sezónu a podařilo se mu získat i významná ocenění. Úspěchy slavil na soutěži v komorním zpěvu Stonavská Barborka.

„Naše mladší duo do dvanácti let zde získalo první místo, další dvě tělesa - duo a kvarteto do šestnácti let druhá místa,“ upřesnil.

Sbor obstál i v mezinárodní konkurenci v polském Krakově.

„Na vánočním festivalu, kterého se zúčastnily mimo jiné i sbory z Ruska či Afriky, jsme získali stříbrné umístění,“ doplnil Michal Sabadáš.

Hned po vánočních svátcích začnou zpěváci pilně nacvičovat na další koncerty - a především zářijové turné v Řecku.

„Rádi bychom si pro tuto příležitost připravili i nějakou řeckou píseň, abychom si vyzkoušeli, jestli to pro posluchače bude stravitelné,“ usmál se Michal Sabadáš.

Druhá rodina

Lví podíl na zdařilých aranžích skladeb má klavírista Stanislav Smoček, který sbor na pódiu doprovází.

„Většinou píšu pro těleso na míru, protože náš sbor už dobře znám. Aranžoval jsem i skladby, které zpíval sbor Bambini di Praga, a máme je jako jediní v republice. Člověk musí s tělesem cítit a s Michalem Sabadášem si rozumíme beze slov,“ poznamenal.

Pěvecký sbor Vocantes tvoří děti, které navštěvují Základní uměleckou školu B. Kozánka v Přerově. Pro mnohé z nich se stal zpěv neodmyslitelnou součástí života.

„Neděláme jen vážnou hudbu, ale i soudobé skladby. Mě na tom ale baví nejvíce to, že máme dobrou partu. Ve sboru mám spoustu kamarádů, kteří jsou jako má druhá rodina,“ svěřila se studentka třetího ročníku Gymnázia Jakuba Škody v Přerově Apolena Sochůrková, která kromě zpěvu hraje i na klavír.