„Strašně se na to těšíme a letos si zpívání koled chceme opravdu pořádně užít. Loni jsme tady totiž nemohly být," svěřila se třeba důchodkyně Ivana Dvorníková z Přerova, která si přišla zazpívat společně se svou sestrou.

Zpěvníky, s jejichž pomocí by zvládly texty všech šesti koled, prý k ničemu nepotřebují. „Umíme je nazpaměť," prozradily hrdě obě dámy. Pod podiem pozoruje pěvecký sbor Vocantes, který právě nastupuje na scénu, také dvaaosmdesátiletá Věra Pazourková.Přerov, Česko zpívá koledy 10. 12. 2014

„Určitě se přidám, proto jsem taky tady. Je to strašně krásný pocit, že se v jediný okamžik zpívá na tolika místech v celé republice. Ten pocit sounáležitosti je opravdu výjimečný," vystihla podstatu akce.

Přerovské náměstí T. G. Masaryka se během několika minut zaplnilo do posledního místečka. Ke zpěvu koled se nakonec přidávají i lidé, kteří původně přišli jen na punč. Děti mají v rukou prskavky a adventní atmosféru si vychutnávají možná více než dospělí.

Krátce před šestou hodinou večer začne odpočítávat začátek první společné koledy moderátor Bohuslav Přidal. Pěvecký sbor se rozrůstá o několik „nových členů" z řad redaktorů Přerovského a hranického deníku. Můžeme začít.

Svou premiéru před zaplněným náměstím zvládá skvěle i nejmladší zpěvák na podiu – devítiměsíční syn našeho šéfredaktora Sebastián. Trochu se zachmuří jen při koledě „Den přeslavný jest k nám přišel," ale není sám. Jazyk se při této písni trochu zamotal i ostatním účinkujícím.

„Vzal jsem syna s sebou, aby si mohl poprvé zazpívat české koledy. Zvládl to statečně a věřím, že v příštím roce už bude i zpívat," prozradil David Klein.

Koledování si pochvaloval i kreslíř Dostál

Redakci přišel podpořit svým zpěvem i známý přerovský kreslíř Lubomír Dostál.Přerov, Česko zpívá koledy 10. 12. 2014

„Je krásné, když se všichni sladí v jediný hlas. Myšlenka propojit v jednu chvíli tolik obcí a měst v republice je skvělá," pochvaloval si. Na náměstí v Přerově se akce „Česko zpívá koledy" konala už podruhé. Její první ročník se uskutečnil na zimním stadionu.

„K Vánocům koledy patří, i když si je mnozí zpívají jen pro sebe. Český národ zkrátka potřebuje tradici a je vidět, že tato se v Přerově chytla. Už na první pohled je tu o něco více lidí než loni. Když jsme v devadesátých letech poprvé rozsvěceli vánoční strom, přišla jen hrstka lidí. Teď bývá náměstí zcela zaplněné," zmínil Bohuslav Přidal.

Společně se stovkami lidí zpíváme poslední píseň Vánoce, Vánoce přicházejí. Po doznění posledního tónu se z publika ozve nadšený potlesk. Oči dětí v první řadě září štěstím. A to je asi ještě lepší dárek, než celkový počet účastníků, kteří si letos našli cestu na náměstí. Akci „Česko zpívá koledy" podpořilo jen v Přerově osm stovek lidí. A zpívalo se i v dalších sedmadvaceti obcích na Přerovsku.