„Připravili jsme si na dnešní den retro Vánoce, abychom se v tom horku trochu ochladili. Na dveřích máme ceduli s nápisem „Vánoc není nikdy dost," vysvětluje Věra Saňková.

Klienti se pustili do pečení cukroví s vervou. Pomáhali válet a vykrajovat linecké těsto a společně si zazpívali vánoční koledy. O hudební doprovod na klávesy se postaral speciální pedagog Jiří Stojaník, který má sám zrakový handicap.

Obecně prospěšná společnost „Jsme tady" z Přerova zajišťuje celodenní aktivační program pro patnáct klientů s vážnějšími typy postižení. Většina z nich vyžaduje nepřetržitou péči a bez pomoci asistentů se neobejde.

„Protože zaměstnáváme více jak padesát procent zdravotně postižených, máme velkou podporu ze strany Úřadu práce," vysvětluje ředitel aktivačního centra „Jsme tady" Pavel Soukup.

Dalšími prostředky na provoz přispívají kraj i město, ale bez sponzorských darů by bylo takřka nemožné činnost centra finančně zvládnout. O to více si ředitel cení daru, který poskytla společnost Tesco.

„Potřebujeme hodně přes dva miliony korun na každý rok, takže bychom se bez darů sponzorů neobešli. Částku třicet tisíc korun, kterou jsme obdrželi, využijeme na projekt Vzděláváním k samostatnosti. Ten klientům umožní využívat moderní technologie – jako počítač s hlasovým výstupem nebo telefon pro nevidomé. Tyto pomůcky jim výrazně usnadní život, zvýší sebevědomí a získají díky nim i více informací," uzavírá.