Olomouc zrušila na Vánočních trzích koncerty a vystoupení plánovaná na pátek a sobotu.

„S ohledem na tragickou událost, která se stala v Praze, a z úcty k rodinám obětí, jsme se rozhodli v pátek a v sobotu zrušit kulturní program na vánočních trzích v Olomouci. Nebude ani diskotéka na kluzišti. Připravuje se kondolenční kniha, ve které mohou lidé nechat své vzkazy pozůstalým. Pietní místo se nachází u budovy Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Křížkovského ulici,“ informovala mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Stánky s občerstvením zůstávají na vánočních trzích otevřené.

Ke stejnému kroku přistoupilo i město Přerov.

„V první řadě bych chtěl vyjádřit upřímnou soustrast rodinám všech obětí - to, co se stalo, nemá v České republice obdoby,“ vyjádřil svou lítost primátor Přerova Petr Vrána.

Během Dne státního smutku budou moci Přerované uctít oběti tragédie v pravé poledne minutou ticha a už ode dneška mohou zapálit svíčku u pietního místa, které bude u budovy radnice na Masarykově náměstí. „Pietní místo zde vznikne během pár hodin a na radnici, ale i všech dalších objektech magistrátu, bude v Den státního smutku vyvěšena černá vlajka,“ dodal.

Kvůli tragické události se v pátek a v sobotu ruší na vánočních trzích v centru Přerova kulturní program. „Stánky s občerstvením budou otevřené,“ doplnila Daniela Novotná z Kanceláře primátora.

K pietě se připojí i přerovské kino Hvězda, které bude v Den státního smutku promítat, ale v režimu „zklidnění“.

„Máme naplánovanou projekci až od 15.30 hodin a dojde k určitému zklidnění s tím, že nebudeme hrát přestávkovou hudbu, odpadnou reklamy a trailery. Když jsme mluvili s Asociací provozovatelů kin, tak lidé vnímají ten smutek a připojují se k pietě, ale ne všichni chtějí truchlit. Pokud je na programu třeba romantická komedie, necháváme ji a neměníme to,“ uvedla vedoucí kina Hvězda Svatava Měrková.

V souvislosti s tragickou událostí přijala policie v Olomouckém kraji bezpečnostní opatření ve vztahu k takzvaným měkkým cílům, školám a místům, kde se shromažďuje větší množství lidí.

„Posílili jsme hlídky a na místa s větší koncentrací lidí, zejména vánoční trhy, se teď ve zvýšené míře zaměřujeme. Hlídky budou zesílené přes celé svátky,“ uvedl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.