„Celým tělem prostupuje ledový chlad, který ochromuje tělo kousek po kousku. Běžný válečný příběh s běžným koncem. A přesto něco hluboko uvnitř volá a křičí: Keep floating – Pokračuj a nikdy se nevzdávej.“ Tak popisuje legendární válečný pilot Zdeněk Škarvada jednu z nejtěžších chvil ve svém životě, kdy se zřítil se svým letounem Spitfire do studených vln lamanšského kanálu.

Příběh posloužil režiséru Janu Svěrákovi jak předloha pro jednu z nezapomenutelných scén známého českého filmu Tmavomodrý svět. Jenom konec historky je trochu jiný.

Škarvada skončil po studeném přistání na německé válečné lodi a po procitnutí se nad ním skláněl námořník s hákovým křížem na čepici.

Legendární válečný pilot se tento týden, ve čtvrtek 8. listopadu, dožívá devadesátých narozenin a přerovský Svaz letců, jehož je Škarvada členem, hodlá jubileum oslavit ve velkém.

Těší se úctě profesionálních letců

„Oslavy začaly už o měsíc dříve na letišti v Prostějově. Velitel přerovské vrtulníkové základny se s jubilantem proletěl ve vrtulníku nad Prostějovem a zavítali také do rodiště Zdeňka Škarvady, do Olešnice na Moravě,“ popisuje Jaroslav Schön ze Svazu letců v Přerově.

Podle jeho slov se jeden z posledních žijících pilotů legendární 310. stíhací perutě Royal Air Force (RAF) v Anglii dodnes těší velké úctě profesionálních letců, kteří jsou o několik generací mladší.

Nikdy se nevzdávej

Škarvadovy válečné osudy jsou detailně popsány ve dvou knihách. První mapuje historii československé stíhací perutě za války a pilotovy válečné zážitky.

Druhá vyšla teprve nedávno a nese symbolický název „Nikdy se nevzdávej“. V ní jsou zachyceny mimo těch válečných i osobní příběhy letce v době po válce.

Komunistický režim hrdinu degradoval

Zdeněk Škarvada se v období po únoru 1948 připojil k ostatním válečným hrdinům, které komunistický režim ocenil za jejich statečnost a úspěchy ústrky a degradací.

V roce 1950 byl odvolán z funkce velitele pluku a ze štábního kapitána letectva byl degradován na vojína pěchoty. Po Únoru střídal Škarvada různá zaměstnání – pracoval v dolech nebo na statcích.

Vojenská hodnost mu byla vrácena až v roce 1965 a úplné rehabilitace se dočkal teprve v roce 1990, kdy byl povýšen do hodnosti plukovníka.

O deset let později byl jmenován prezidentem republiky brigádním generálem. „Na Zdeňkovi si cením jeho skromnosti, odhodlání a čestnosti. Takových lidí jako on není mnoho,“ řekl Jaroslav Schön.

Ocenit válečné veterány hodlá tento týden také olomoucký hejtman, který se má u příležitosti Dne veteránů zúčastnit setkání příbuzných obětí války a veteránů v Prostějově.

Přerované by chtěli pozvat Zdeňka Škarvadu na oslavy jeho narozenin do města Zdeněk Škarvada na Hurricanu Mk.IIA NN–U. Foto: archiv Svazu letců v prosinci.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika