S aplikací dávek se začalo hned poté, co vakcíny dorazily. Jako první je dostali lékaři, zdravotní sestry a personál z těch nejrizikovějších pracovišť.

Mezi nimi i Milena Matelová, která pracuje jako vedoucí radiologický asistent. Očkování považuje v současné epidemiologické situaci, která se už týdny nelepší, za jedinou možnost.

„Někde se začít musí. Očkování u mě proběhlo bez problémů a cítím se dobře,“ zhodnotila.

"Lepší řešení nemáme"

Do přerovské nemocnice dorazila v ranních hodinách zásilka s necelou stovkou vakcín. Zájem o očkování byl mezi zdravotníky značný.

„Upřednostňujeme hlavně ty v první linii, kteří přicházejí nejvíce do styku s covid pozitivními pacienty. Vakcína dorazila v už rozmrazeném stavu a můžeme ji po dobu pěti dní skladovat v lednici. Skladování tedy není nijak vázáno na hluboké zamrazení,“ popsal ředitel přerovské nemocnice Jiří Ševčík, který se nechá naočkovat hned v úterý.

Zdravotníci postupně přicházeli do ambulance praktika, který je zároveň závodním lékařem pro zaměstnance.

„Ambulance je vyčleněna speciálně pro očkování a pro další personál budeme spouštět objednávkový systém,“ doplnil.

V první fázi dostane podle ředitele vakcínu asi deset procent zaměstnanců, po 7. lednu má ale dorazit z Olomouckého kraje další várka.

„Měli bychom tedy pokračovat ve druhé vlně očkování a předpokládáme, že by se ještě v lednu mohla větší část našich zdravotníků proočkovat. Vakcína je od seriózního výrobce, takže kvalita by měla být zaručena. Při velké nemocnosti našeho personálu jiné lepší řešení nemáme,“ konstatoval.

Očkovat se mohou nechat jen zdravotníci, kteří v posledních devadesáti dnech neprodělali nemoc covid-19.

„U těch, kteří si nákazou prošli, se dá předpokládat určitý stupeň imunity, a očkování se jich v tuto chvíli netýká,“ poznamenal.

Rozšiřují covidové oddělení

V přerovské nemocnici se starají o pacienty s diagnózou covid-19 zdravotníci na interním oddělení a oddělení ARO, část péče se ale přesouvá i na Léčebnu dlouhodobě nemocných.

Protože hospitalizovaných s nákazou přes svátky přibylo a aktuálně je jich padesát, rozšíří nemocnice počet covidových oddělení ze stávajících tří na pět.

„Vracíme se tedy k maximálnímu rozsahu péče, jaký byl na začátku listopadu. V Přerově zatím situace není tak dramatická, ale snažíme se pomoci regionům, kde je situace ještě horší. Koordinace v rámci kraje je velmi důležitá,“ uzavřel Jiří Ševčík.