„Pávy máme zapůjčené od místní obyvatelky Jany Hasoňové, která se o ně také stará. Zpočátku pobývali v provizorním prostoru, aby se aklimatizovali na nové podmínky. Od února už se volně pohybují v parku - i když jsou poměrně lekaví a často se před lidmi ukrývají ve větvích stromů,“ vylíčil ředitel Technických služeb města Lipníku Václav Zatloukal. Pávi se mohou pochlubit italskými jmény - Leonardo a Vincenzo. Zda na ně slyší, se ale nepodařilo prokázat.

„Jedná se o dva samce páva korunkatého, který je nazýván jako páv modrý. Jeho původní domovinou je Indie a Srí Lanka, ale doufáme, že se jim bude v našem parku líbit. Návštěvníky žádáme, aby se k nim chovali slušně a dávali pozor na své čtyřnohé mazlíčky. Psi musejí být v parku na vodítku, jinak pávi utečou a naše děti budou mít po atrakci,“ podotkl.

Masarykovo náměstí v Přerově už má velikonoční výzdobu - kromě kraslicovníku je zkrášlené i okolí kašny.
Přerovské náměstí zdobí kraslicovník, nastrojené břízy i fotokoutek

Pávi jsou všežravci, živí se semeny, rostlinami a hmyzem. „Lidé by jim neměli nosit nevhodnou stravu, ať nám jejich krásná barevná těla dělají dlouho radost. Doufáme, že si u nás do léta zvyknou,“ věří Zatloukal.

Nové přírůstky v zámeckém parku si pochvaluje také starosta města Miloslav Přikryl. „Dostali jsme je od místní občanky a už se sžili s prostředím. Setkalo se to s přívětivými reakcemi lidí a je to příjemný pohled hlavně pro maminky s dětmi,“ řekl starosta.

V minulosti měli pávi oživit také věhlasný přerovský park Michalov. Pokusy udržet je v klidové části města ale před lety ztroskotaly a opeřenci odsud zmizeli.