Na její slavnostní otevření se v úterý dopoledne přišly podívat desítky lidí. Po oficiálním přestřihnutí pásky se všichni přítomní společně se starostou, zástupci Ministerstva pro místní rozvoj a dětmi, pro které je stezka hlavně určená, poprvé vydali na ojedinělou poznávací trasu Tučínem a jeho okolím.

Stezka, kterou její tvůrci pojmenovali „S tučňákem za poznáním“, je určena k aktivnímu odpočinku pro všechny generace.

„Účelně jsme ji ale vytvářeli tak, aby se v ní orientovali především ti nejmenší, tedy děti předškolního věku. Jednotlivá stanoviště jsme uzpůsobili tak, aby pro děti byla zábavná i naučná,“ popsal ojedinělý projekt starosta Tučína Jiří Řezníček.

První stanoviště je umístěno už v obci, další jsou pak rozestavěna na trase, která vede jejím okolím.

Vyhlídka na Přerov

Kromě zastávek, na nichž se mohou děti zábavnou formou seznamovat se zvířaty , rostlinami či různými profesemi, nezapomněli do trasy tvůrci zakomponovat ani poznávání památek či rozhlednu.

Právě ta při slavnostním otevření vzbudila nejen u dětí největší nadšení.

„Vyhlídku jsme nazvali Větrný mlýn. V minulosti zde dříve skutečně mlýn stával, ale zničila jej vichřice. My jsme na tom stejném místě postavili maketu i s vyhlídkou, ze které je krásný rozhled na celou Moravskou bránu,“ popsal Řezníček.

Díky krásnému počasí mohli z rozhledny návštěvníci obdivovat nejen výhled na celý Přerov či Švédské šance, ale dohlédnout bylo možné až po Lipník nad Bečvou. Děti si pak nejvíce užily skluzavku, která vede přímo z rozhledny.

Propojení zábavy a učení ocenil i Jiří Vačkář z Ministerstva pro místní rozvoj, které na celý projekt výrazně finančně přispělo.

„Jsem rád, že podobné věci vznikají, protože dnešní děti nemají tolik příležitostí v každodenním životě poznávat přírodu a zvířata. Tady mají všechno pěkně pohromadě a navíc i s dalšími atrakcemi,“ vysvětlil.

Stezku si pochvalovali i přítomní rodiče.

„Jde vidět, že děti to baví, něčemu se naučí a navíc jsou na čerstvém vzduchu, takže je to ideální,“ řekla jedna z maminek.

Na budování trasy se pracovalo průběžně dva roky a celkem do stezky obec investovala šest set tisíc korun. „Téměř tři sta tisíci pak přispělo ministerstvo. Peníze nám poskytli v rámci Programu obnovy venkova, konkrétně pak za vítězství v soutěži Vesnice roku,“ dodal Řezníček.

Trasa je dlouhá zhruba dva kilometry a jednotlivá stanoviště doplňují i rozcestníky, které lidem ukazují, kde přesně se nachází a co ještě mohou obdivovat. Protože pro nejmenší je vzdálenost poměrně dlouhá, tvůrci mysleli i na ně a na stezce vybudovali i odpočívárnu­