Na slavnostní otevření nových prostor pozvalo vedení zdejší školy zástupce všech devíti evropských zemí, které se účastní společného projektu s názvem Comenius.

„V rámci projektu spolupracujeme s partnerskými školami ve Francii, Velké Británii, Itálii, Severním Irsku, Španělsku, Norsku a nebo Finsku,“ vyjmenovala některé země, z nichž do Česka přijeli učitelé, ředitelka ZŠ v Troubkách nad Bečvou Jitka Pěchová. Podle ní je smyslem návštěv proniknout do jiných školských systémů a nechat se jimi inspirovat. Ředitelku například v zahraničí zaujal způsob práce s integrovaný­mi dětmi.

„Mou hlavní zkušeností z takových návštěv je, že to u nás na školách neděláme vůbec špatně a nemáme se za co stydět. Samozřejmě, každá země má svá specifika, ale i my máme co naučit evropské sousedy,“ myslí si zástupkyně ředitelky školy Petra Pavlíková.

Některé nápady z Evropy se prý v Troubkách nad Bečvou snaží uplatnit. „Našim dětem se třeba líbilo, že si mohly sestavit vlastní pravidla chování ke spolužákům, a těmi se teď řídí. Nikdo jim nic nenařizuje, takže to funguje,“ pochvaluje si jeden převzatý nápad ze zahraničí Pavlíková.

Modernizace tří učeben na Základní škole v Troubkách nad Bečvou přišla na 4 miliony 210 tisíc korun. „Stavební úpravy původních prostor trvaly od června do listopadu. Díky nim teď máme nadstandardně vybavené multimediální učebny pro výuku cizích jazyků, fyziky, chemie a přírodopisu,“ upřesnila ředitelka školy Jitka Pěchová.

Nutnost investice do vzdělání si uvědomuje i vedení obce. „Jako bývalý učitel vím, že investice do vědění jsou pro děti velkým přínosem,“ zmínil se starosta Troubek nad Bečvou Radek Brázda. Podle něj se z evropských zdrojů podařilo vybudovat i nové hřiště.

„My máme v Severním Irsku heslo, které říká: škola se může jenom zlepšovat a nebo zhoršovat, nikdy ale nemůže zůstat stejná, protože souvislosti se stále mění,“ poznamenala ředitelka jedné ze základních škol v Belfastu Claire Hilmanová, která se slavnostního otevření nových učeben zúčastnila.