„Na post starosty kandiduji jen já, jiný návrh jsme nedostali. Stejné je to i s obsazením funkce místostarosty,“ řekl lídr vítězné ODS Leon Bouchal.

Volby v Tovačově vyhrála s těsným náskokem ODS, která má v zastupitelstvu tři křesla. Stejný počet mandátů získala i druhá ČSSD. Třetí skončili komunisté.

Povolební vyjednávání v Tovačově byla od počátku složitá, protože se o sedm mandátů rovným dílem dělí hned několik stran – po jednom křesle v zastupitelstvu získali Moravané, KDU-ČSL, Ženy pro Tovačov, Nezávislí pro Tovačov, Tovačov město kultur.a prosp., Tovačov 2010 a Společně pro Tovačov.

„Smůla byla v tom, že bylo hodně kandidátek a hlasy voličů se tím hodně rozmělnily. V příštích volbách by se to asi mělo vyřešit jinak,“ myslí si šéfka místní organizace ČSSD a někdejší starostka města Zdeňka Dopitová.

Ta sice ve volbách získala velký počet preferenčních hlasů, na post starostky už ale kandidovat nebude.

„Nešla jsem ani na volitelné místo, na dění ve městě se tedy budu podílet pouze jako řadová zastupitelka. Za ČSSD půjdou do rady Bohumír Vykoupil a Jindřich Palčík,“ upřesnila.

Za Tovačov 2010 usedne do rady Hirschová

Podle stávajícího starosty města Leona Bouchala se podařilo i přes velkou roztříštěnost hlasů domluvit širokou koalici. Kromě vítězné strany voleb budou v pětičlenné radě města dva zástupci ČSSD, po jednom křesle pak mají KDU-ČSL a Tovačov 2010. Novou radní za tuto stranu nezávislých bude Petra Hirschová.

„Podepsali jsme ale koaliční prohlášení, které se opírá také o hlasy celkem pěti nezávislých uskupení. V patnáctilečlenném zastupitelstvu tedy budeme mít většinu dvanácti lidí,“ řekl Bouchal.

Na tovačovské radnici usedne nový zástupce starosty. Strana Moravané, již reprezentuje stávající místostarosta Pavel Bezděk, totiž ve volbách neuspěla. „V zastupitelstvu máme jeden mandát. Koaliční smlouvu jsme nepodepisovali a počítal jsem s tím, že už místostarostou nebudu,“ komentoval to Bezděk.