„Do cíle dorazili chodci z kratších tras i běžci už před polednem,“ řekl Přerovskému deníku jeden z hlavních pořadatelů akce Milan Bezděk z Klubu českých turistů VHT TJ Spartak. Chodci v sobotu absolvovali trasy měřící od 7 do 50 kilometrů. Nejkratší trasu – Malý okruh Žebračkou - volili často rodiny s malými dětmi. Cyklisté si mohli vybrat jednu ze čtyř tras, nejkratší měřila 30 kilometrů a nejdelší byla dlouhá 110 kilometrů a vedla přes Svatý Kopeček na Olomoucku.

Letošního 43. ročníku se podle pořadatelů zúčastnilo přibližně stejné množství lidí jako loni, ale v předcházející ročníky bývala účast mnohem vyšší. „Letos třeba nedorazily početné skupinky z přerovských základních škol Trávník a U Tenisu. Je pravděpodobné, že některé lidi odradilo dnešní počasí, kdy brzo ráno spadlo pár kapek a bylo zataženo. Nakonec se ale k naší radosti vyčasilo,“ doplnil Bezděk.

Na trasách bylo několik kontrolních stanovišť. Tradiční občerstvovací stanice byla ve Vinarech, kde se účastníci mohli posilnit chlebem se sádlem a cibulí. „Ještě není ani jedenáct hodin a tipuji, že tudy prošla už téměř stovka lidí,“ vyčíslila Zdena Prusková, která působila v organizačním týmu kontrolního stanoviště ve Vinarech.

Sobotní akce přilákala jednotlivce, ale i početné skupiny. „Nás je tady asi sedmnáct. Této akce se účastníme pravidelně. Jde se dobře, počasí také vyšlo, takže jsme spokojeni,“ svěřil se Drahoš Baláš, předseda KČT z Chválkovi na Hané. Z nejvzdálenějšího místa dorazil turista z Popradu a nejstarším účastníkem byl čtyřiaosmdesátiletý muž z Prostějova. Ve většině případu se akce účastnili skalní příznivci, ale objevily se i nové tváře. „Jsem na něčem podobném poprvé a v podstatě jsem se tu ocitla náhodně. Dneska ráno mi zavolala kamarádka a řekla mi: vezmi si batoh, svačinu, pití a dobré boty. Vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu a co mě čeká. Přiznám se, že jsem nadšená. Mám za sebou svižnou procházku, která mi dodala šťávu a ještě jsem tu poznala spoustu nových přátel,“ pronesla Věra Rybecká z Přerova.

Letošní novinkou byla trasa připravená pro běžce. O tu mělo zájem 11 sportovců. Jejich úkolem bylo do 100 minut zdolat 12 kilometrů. „Pro běžce dnes bylo ideální počasí. Žádný déšť, pod nohama žádné bláto a jen trochu foukal větřík,“ svěřil se předseda VHT TJ Spartak Tomáš Beránek. (dar)

Autor: Dagmar Rozkošná