„Vím přesně, komu dám svůj hlas, ale nezlobte se, nechám si to pro sebe,“ řekl muž středního věku, který si nepřál ani uvést jméno a spěchal k volební urně. O moc sdílnější nebyla ani zástupkyně mladší věkové kategorie Gábina. „Komu dám svůj hlas, to jsem se rozhodla teprve před hodinou. Víc neřeknu,“ uvedla.

To místní radní, Petr Obrtel, se trochu rozpovídal.

„Máme odvoleno. Měli jsme jasno.“ A na otázku, jak místní fandí Marianu Jurečkovi, odpověděl: „Fandit mu fandíme. Třeba nám v něčem i pomůže. Je toho hodně, co bychom potřebovali. Třeba novou školu. Stávající budova je zchátralá a kapacitně nedostačující,“ podotkl Obrtel.

Účast ve volbách byla letos v Rokytnici u Přerova velmi slušná, ostatně jako pokaždé. „Hodinu před uzavřením volební místnosti se vyšplhala na 62,5 procent. Nejvíce lidí přicházelo v pátek, kdy se tvořily před úřadem fronty, zájem ale neutichal ani v sobotu během dopoledne,“ řekla Jana Koukalová, členka komise okrsku číslo 1 v Rokytnici u Přerova.

Velký zájem měli lidé v Rokytnici o volby do Poslanecké sněmovny také před čtyřmi lety, kdy se účast vyšplhala na 64,11 procenta. Marian Jurečka tehdy ve své vesnici získal jako lídr kandidátky lidovců v Olomouckém kraji na 18,69% hlasů.

Obyvatelé Rokytnice podpořili Jurečku také v krajských volbách v loňském roce - Spojence - Koalici pro Olomoucký kraj, kde byl jedničkou na kandidátní listině, tehdy v obci volilo přes 29 procent lidí. Pokud by tedy o vítězi rozhodovali právě v Rokytnici, tak by bylo prvenství jasné. (dar)