„Jádro obce dodnes tvoří velké sedlácké grunty, jejichž majitelé stáli také u založení místního cukrovaru. V jejich usedlostech se uchovávala řada cenností a písemností, které je z historického hlediska třeba zachránit a vystavit," vysvětlil starosta Prosenic Otakar Dokoupil.

Myšlenka zřídit ve vesnici muzeum se zrodila už před deseti lety, kdy obec tvořila program obnovy Prosenic. Před dvěma lety začali místní nadšenci sbírat první předměty a ukládat je do provizorního depozitáře. Starý šicí stroj má dokonce starosta přímo v zasedací místnosti.

„Řada pamětníků už zemřela a je nejvyšší čas historii obce tímto způsobem zaznamenat a oživit," vysvětlil dále starosta.

Díky čtyřmilionové dotaci z regionálního operačního programu Střední Moravy může nyní obec své plány uskutečnit.

„Součástí přestavby bývalého teletníku bude zvednutí stropu, výměna oken, vytvoření sociálního zázemí i vybudování vodovodu," vyjmenoval starosta. V podkroví přitom budou k vidění předměty denní potřeby, dole zemědělské stroje.

Otevře možná už přístí rok v září

Muzeum i jeho provoz budou mít na starosti pracovníci obecního úřadu. Podle starosty má místo přispět i k podpoře cestovního ruchu.

„Právě u kostela, který s gruntem sousedí, se propojí jantarová stezka s nově budovanou cyklostezkou," řekl starosta Dokoupil.

Projekt se bude realizovat během příštího roku. Kdy se muzeum otevře, zatím není přesně známo.

„Do září bychom to chtěli stihnout," řekl starosta. V objektu gruntu, kde má sídlo i obecní úřad, vznikne v budoucnu i zázemí pro místní spolky. 

Autor: Marie Šuláková