Bezpečnost v domech s problémovými nájemníky mají nově posílit také domovníci. Na tato opatření bude město žádat o dotaci ministerstvo vnitra.

„Modernizací projdou dvě kamery. Jedna dohlíží na dění v Tovární ulici u autobusového nádraží a další pak v ulici Trávník, kde oko hlídá okolí školy a obchodního centra Trumf. Městská policie by měla dostat lepší server pro přenos dat na monitorující obrazovky, včetně zajištění archivace,“ vysvětlil přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Pořízení kamer přijde na 350 tisíc korun, z toho by měla 210 tisíc pokrýt dotace. Na modernizaci serveru a datového úložiště je vyčleněno 680 tisíc korun a zpět ze státních peněz se má vrátit 340 tisíc.

Asistenti prevence kriminality v Přerově. Ilustrační foto
Asistentů prevence v ulicích Přerova ubylo. Nekončíme, ujišťuje radnice

Na bezpečnost v ulicích Přerova dohlížejí už několik let také asistenti prevence kriminality, kteří spadají pod městskou policii, ale mají jen omezené kompetence. Snaží se řešit konflikty vlastními silami a v případě nutnosti přivolají policii. Asistentů prevence je v Přerově aktuálně pět.

„Znají čtvrť, ve které se pohybují, a také její obyvatele. Jejich rajonem jsou především ulice kolem nádraží, obývané romskou komunitou, a nově monitorují také problematické adresy v centru města,“ doplnil náměstek primátora Petr Kouba. (ODS). Na mzdy preventistů letos půjde částka 1 milion 461 tisíc korun a státní dotace má činit 1 milion 167 tisíc.

Na bezpečnost v lokalitách u přerovského nádraží dohlíží také asistent prevence kriminality Pavel Mirga.
Problémy v Přerově dělají "náplavy", říká romský asistent strážníků

Zajistit pořádek pomůžou v městských domech také domovníci, kteří si umějí v rámci sousedských vztahů poradit i s potížisty.

„Domovníků bude celkem pět a každý z nich může mít na starosti maximálně tři vchody. Budeme hledat domovníky v domech na adresách Jižní čtvrť II, náměstí Františka Rasche a v ulicích Husova, Denisova a Kojetínská,“ doplnila manažerka prevence kriminality Dagmar Krejčířová. Náklady na domovníky přijdou na 247 tisíc korun a dotace by měla činit 181 tisíc.

Policisté zasahují u konfliktu znepřátelených romských skupin u cukrárny na Masarykově náměstí v Přerově, 14.7.2020
Řádění olašských Romů v Přerově utichlo. Po "divokém létě" teď padly tresty

Ke zklidnění situace mezi majoritou a Romy má přispět také nová pracovní skupina pro sociálně nežádoucí jevy. Ta vznikla koncem loňského roku jako reakce politiků na „válku“ olašských Romů, která se rozhořela vloni v létě v centru Přerova. Předsedou skupiny je primátor města Petr Měřínský a tvoří ji koaliční i opoziční politici. Nechybějí v ní ani zástupci Romů.