Ve vytipovaných částech Přerova se v průběhu září objevilo dvacet hnědých kontejnerů na rostlinný odpad o objemu 1 100 litrů. Klestí nebo posečenou trávu do nich můžou vhazovat například majitelé domů na Svépomoci, v ulicích Na hrázi, Máchova, Wolkerova, Lančíkových, Kosmákova či Bří Hovorkových.

Pět větších nádob je také v Předmostí a některých místních částech.

A jak se novinka osvědčila?

„Zatímco do menších kontejnerů lidé většinou vhazují pouze rostlinný odpad, v těch větších pětikubíkových jsme našli i věci, které sem nepatří a nedají se kompostovat," shrnul ředitel Technických služeb města Přerova Radek Koněvalík.

Do nádob nepatří třeba kuchyňský odpad, jako zbytky jídel, slupky nebo skořápky z vajíček, ale lidé sem nemůžou vhazovat ani sklo, plasty, kovy, nebezpečný odpad, stavební suť či uhynulá zvířata. Sběrné nádoby se svážejí podle potřeby, minimálně však jednou týdně.

Město ještě na podzim vyhodnotí, jak se kontejnery na rostlinný odpad osvědčily, a pokud se je lidé naučí využívat, už od příštího roku se objeví po celém Přerově.

„Je možné, že se necháme inspirovat tím, jak to dělají v jiných obcích. Někde třeba občané vhazují rostlinný odpad do vlastních nádob, a ty se pak svážejí v jeden určený den," popsal jednu z variant Radek Koněvalík.

Radní se rozhodli rozmístit po Přerově hnědé kontejnery proto, že se ve městě tvořily černé skládky.

„Stále častěji se nám stávalo, že jsme rostlinný odpad nacházeli volně uložený vedle popelnic nebo velkoobjemových kontejnerů. Skládky pak hyzdily město," uzavřel náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).