„Dnešním dnem jsme zahájili povinné plošné testování všech zaměstnanců, tedy očkovaných, neočkovaných i zaměstnanců, kteří onemocnění covid-19 prodělali v posledních 180 dnech. Testujeme jak stálé, tak i agenturní pracovníky, případně studenty, kteří jsou u nás na praxi,“ popsala mluvčí Meopty Vladimíra Hacsiková.

Firma podle ní striktně stanovila dva testovací dny, a to pondělí a čtvrtek.

„Všichni naši zaměstnanci byli informováni, jak postupovat v případě negativního nebo pozitivního výsledku antigenního testu. Do řešení agendy je zapojený velký počet zaměstnanců napříč celou firmou a náročná je zejména její administrativní část. Čerpáme ale ze zkušeností s testováním na jaře a testováním neočkovaných zaměstnanců loni na podzim, takže jsme zatím komplikace nezaznamenali,“ dodala.

Odběrové místo na testy na covid. Ilustrační foto
Testy na covid bez front. Jak dlouho se teď čeká v Olomouckém kraji?

Výsledky plošného testování byly první den povzbudivé.

„Do jedenácté hodiny dopoledne jsme zaznamenali záchyt 0,9% pozitivních případů ve vztahu ke všem otestovaným,“ upřesnila.

Firma se podle ní snaží v maximální míře využívat práci z domova - home office.

Plošné testování je snazší ve firmách, které zaměstnávají méně lidí. Například v přerovském Kazetu, kde se vyrábí lepenkové kufry a další sortiment, proběhlo bez větších potíží. Týkalo se totiž asi pěti desítek pracovníků.

„Testování zaměstnanců začalo před nástupem do práce, tedy před šestou ráno. Šlo to rychle a nepotvrdil se u nás žádný pozitivní test na covid-19,“ shrnul ředitel firmy Kazeto Libor Budík.

Vizualizace VRT Přerov - Bohumín. Drahotuše
Rychlodráha Přerov - Ostrava už má smlouvy na projekty, stavba VRT se přiblížila

Plošné testování zahájili tento týden také na přerovském magistrátě, který má 260 zaměstnanců.

„Všichni vedoucí oddělení obdrželi pro své podřízené sady na čtyři testování. V pondělí ráno se zaměstnanci podrobili samotestu a s výsledkem seznámili své vedoucí. Ti pak výsledky zapsali do tabulky,“ řekla mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

Z 260 testovaných úředníků byli jen dva pozitivní, a ti odešli ihned z pracoviště domů.

„Na toaletách magistrátu jsou teď nově speciální odpadkové koše, do nichž se odkládají použité testy, zabalené do mikrotenového sáčku,“ uzavřela mluvčí.