Odcházejí tedy jen s věcmi, ke kterým mají silnou citovou vazbu. Objekt musejí vyklidit do 30. června.

Přestože lidmi cloumají emoce, nehrozí, že by zůstali bez pomoci - většina obyvatel ubytovny se přesune do tréninkových bytů. Pokoje si mohou zařídit starším nábytkem z hotelu Strojař a Úřad práce jim zajistí finance na nezbytnou elektroniku - třeba pračky.

„Do soboty musí být všechno venku, nemůžeme si s sebou vzít vůbec nic. Museli jsme vyhodit televizi, nábytek, ale i další věci,“ zlobí se jeden z obyvatel ubytovny Jan Horváth.

Město ale jinou možnost nemá - musí chránit před zamořením štěnicemi nájemníky domů, do kterých se tito lidé nastěhují.

„Pro účely tréninkového bydlení jsme navrhli některé byty na území Přerova - čtyři jsou v Kojetínské ulici, dva v ulici Generála Štefánika, jeden v Domě s pečovatelskou službou Na hrázi a pak jeden na Jižní čtvrti,“ vyjmenoval náměstek přerovského primátora Petr Kouba (ODS).

„Poskytneme jim nábytek z mobiliáře bývalého hotelu Strojař, ale také část finanční kompenzace na oblečení s ohledem na problémy, spojené s výskytem parazitů v ubytovně. Jde o to, abychom zajistili bezpečnost občanů v domech, do kterých se tito lidé nastěhují,“ vysvětlil.

Kvůli zamoření ubytovny štěnicemi nechalo město přistavit před budovu kontejner, do kterého mohou lidé starý nábytek vyhodit. Odpad pak zlikvidují technické služby.

Červený kříž se službou končí

Český červený kříž, který v Přerově provozoval ubytovnu pro bezdomovce více jak dvacet let, už dříve avizoval, že s touto náplní činnosti ve městě končí. Provozovat nebude ani seďárnu v ulici U Bečvy, ve které mohli bezdomovci přečkat mrazivé noci.

„Zaslali jsme městu výpověď z nájmu v budově v ulici U Bečvy, a to ke 30. červnu. Nadále se budeme věnovat pouze oblasti výuky první pomoci a pořádání kurzů,“ konstatovala ředitelka přerovského spolku Červeného kříže Eva Mezírková Barešová.

Pomoc lidem bez přístřeší se přesune na bedra města, které nyní hledá vhodné prostory pro zřízení nízkoprahového centra a noclehárny. Partnerem, se kterým nyní město jedná, a který by tyto mohl služby nově zajišťovat, je přerovská charita.