Onemocnění ledvin postihují často diabetiky, ale nedostatečným oblékáním nebo chybným pitným režimem si ho může přivodit i jinak zdravý člověk. Ve čtvrtek zájemci mohli vidět i to, jak probíhá takzvaná dialýza.

Počet pacientů na oddělení hemodialýzy v Nemocnici Přerov se za posledních jedenáct let zdvojnásobil.

„Když jsem v roce 2002 dělala atestaci, měli jsme kolem pětačtyřiceti pacientů. Teď je jich něco mezi osmdesáti a devadesáti,“ řekla primářka oddělení hemodialýzy Iva Nikorjaková.

Nemocnice má dvanáct lůžek s dialyzačními přístroji a toto oddělení funguje ve čtyřech směnách. Během čtyřiadvaceti hodin tak ošetří přes čtyřicet pacientů. Dojíždějí sem i lidé z okolních regionů.

Mezi ně patří například Jaromír Balcárek z Bystřice pod Hostýnem. Dialýzu podstupuje dvakrát týdně a na lůžku si vždy poleží čtyři až čtyři a půl hodiny.

„Je tu televize a hodné sestřičky, tak se to dá vydržet,“ říká s úsměvem starší muž.

Také Karel Herman z Přerova musí pravidelně absolvovat proces, při kterém se krev postupně odvede mimo tělo a pročistí.

„Po dialýze se vždycky cítím jak opilý po Silvestru,“ popisuje své pocity bezprostředně po ošetření. Do nemocnice musí jezdit třikrát týdně.

Zájemci si mohli ve čtvrtek nechat vyšetřit moč a zjistit krevní tlak. Preventivní vyšetření absolvovali někteří zájemci ze zvědavosti, jiní z obav o své zdraví.

„Človíčka může potkat ledaco. Sama jsem prodělala několik operací a beru stále léky, mimo jiné na tlak,“ poznamenala Jana Bajerová z Předmostí.

„Když jsem sem ráno šla, měla jsem strach, co mi zjistí. Zaplať pánbůh to dobře dopadlo a já jsem teď úplně v povznesené náladě,“ dodala radostně žena, když jí zdravotníci seznámili s výsledky.

Nemocnici navštívila i skupina zaměstnanců firmy Gambro, která dodává příslušenství k dialyzačním přístrojům.

„Je to pro mě opravdu zajímavé, vidět, jak věci, které děláme, fungují v praxi. Samozřejmě to známe z fotografií a videí, ale naživo to vidím poprvé,“ svěřila se Hana Krčmová, která pracuje v oddělení finální výroby.

Hemodialýza je náročná na čas i na spotřebu materiálu – veškeré jehly, hadičky a další příslušenství se musí po použití vyhodit a nahradit novými.