Epidemii hygienici vyhlašují, když počet nemocných na sto tisíc obyvatel dosáhne hranice dvou tisíc. V Olomouckém kraji je to nyní 2179 nemocných, na Přerovsku, které je zatím nejzdravější ze všech regionů, je to 1711. Podle krajské hygieničky Růženy Haliřové se ale situace může brzo změnit, roli v tom hraje například počasí.

„Nastává také doba slev a velkých nákupů. Samozřejmě doporučujeme každému, aby se vyvaroval pobytu na místech, kde se vyskytuje hodně lidí, to ale v praxi často nejde,“ upozornila Haliřová.

„Kvůli nárůstu počtu nemocných s respiračními onemocněními rozhodlo vedení nemocnic v Přerově a Prostějově o zákazu návštěv,“ informoval mluvčí nemocnic Tomáš Želazko. Již od čtvrtka nemohou návštěvy ani na dvě oddělení hranické nemocnice. „V příštím týdnu budeme zvažovat, zda neuzavřít i další oddělení,“ podotkl ředitel Nemocnice Hranice Eduard Sohlich.

Chřipka uzavřela také jednu z přerovkých škol. „V Základní škole Za Mlýnem měli od úterka do pátku ředitelské volno, příští týden by tam již měla začít výuka,“ sdělil zástupce vedoucí odboru školství Magistrátu města Přerova Petr Hrbek. „Podle pokynů ministerstva je možné školu zavřít tehdy, když stůně aspoň patnáct procent žáků.“

Hygienici také sledují chřipkový virus (N1H1). V Olomouckém kraji je za poslední týden 18 nových případů tohoto onemocnění. „Zatím žádný neměl v kraji těžký průběh, ve výskytu pandemického viru jsme zatím na posledním místě v žebříčku,“ konstatovala epidemioložka Haliřová.