Preventivní akce, která má poukázat na nebezpečí kožní rakoviny, se uskuteční při příležitosti Evropského dne melanomu, a to od 7.30 do 12 hodin na kožní ambulanci v pavilonu LDN. Lidé na ní mohou rovněž využít poradenství lékařů, kteří zodpoví otázky týkající se ochrany pokožky.

Nemocnice chce tímto vyšetřením mateřských znamének zvýšit pravděpodobnost včasného odhalení případných nádorových onemocnění.

„Akce se bude týkat výhradně prevence nebezpečných kožních nádorů. Není proto určena pro pacienty s běžnými kožními nemocemi, ale pouze pro ty, kteří potřebují kvalifikovaně posoudit svá pigmentová znaménka či névy," uvedl primář kožního oddělení přerovské nemocnice Pavel Zíma.

Melanom patří mezi nejzhoubnější druhy rakoviny. Zejména lidé, kteří mají na svém těle větší množství znamének, mají světlou kůži, nebo v jejich rodině měl někdo kožní nádor, by měli dbát zvýšené pozornosti a nepodceňovat prevenci.

„S pokročilejším onemocněním klesá šance na uzdravení. Proto je důležitý včasný záchyt onemocnění, který je možný pouze pravidelným a důkladným kontrolováním vzhledu pokožky," objasnil primář.

Lékaři také poradí, jak moc se v nadcházejících letních měsících vystavovat slunečnímu záření. „Každý by se měl chránit před sluncem, především pak lidé s citlivější pokožkou. Důležité je vědět, jaký ochranný faktor opalovacího krému si zvolit a také odhadnout dobu, za kterou je krém nutné nanést znovu," dodal.

Počet nemocných s melanomem stoupl v České republice za posledních třicet let více než čtyřikrát. O nebezpečí tohoto onemocnění vypovídá i to, že způsobuje pětašedesát procent úmrtí na kožní choroby.