„Virtuální realitu můžeme využít všude tam, kde je potřeba zlepšit motorické funkce pacienta. Ať už se to týká zvýšení kloubního rozsahu, zlepšení kvality pohybu nebo snížení bolesti a křečí. Virtuální realita má velký potenciál i při nácviku sebeobsluhy, orientace v prostoru či ve zlepšování paměti," říká k novince Jitka Havlásková, primářka rehabilitačního oddělení nemocnice ve Šternberku. Ta je další nemocnicí, kde se tato novinka zavádí.

„Procedura může být indikována nejen po úrazech, ale také po ortopedických operacích, při artroze, ale i při tréningu paměti – zkrátka všude tam, kde je třeba snížit bolest, zlepši pohyb nebo třeba sebeobsluhu," dodává primářka.

Výjimečné postavení mezi testujícími zdravotnickými zařízeními má rehabilitační oddělení v Ostravě-Vítkovicích. Zde se totiž přímo sami zdravotníci spolupodílí na vývoji nových aplikací.

Základní škola v Oseku nad Bečvou.
Žáci těchto základek na Přerovsku zvládají nejlépe přijímačky na střední školy

„Chtěli bychom se zaměřit jak na horní i dolní končetiny, tak i na trup. Náš tým fyzioterapeutů a ergoterapeutů má z praxe spoustu nápadů a návrhů, které konzultují s vývojáři z firmy CEO VR Vitalis. Probíhá to tak, že kolegové po konzultaci natočí s pacientem videa pohybu, který chceme procvičovat v rámci virtuální reality, a další zpracování je již na firmě," uvedla Jana Štveráková, primářka Oddělení léčebné rehabilitace vítkovické nemocnice.

Městský dům je chloubou Přerova. Jeho restaurace je ale už od března uzavřena, protože se nedaří najít provozovatele.
Vyhlášené restaurace v Přerově zejí prázdnotou, provozovatelé se sem nehrnou

Novinka pacienty baví. „Už teď vidíme, že pacienti jsou více motivovaní cvičit. Lépe se odpoutávají od bolesti a díky virtuální realitě, kterou mají před očima, jsou vlastně vtažení do hry a soustředí se na konkrétní úkoly. Navíc díky softwaru od nás mají okamžitou zpětnou vazbu, jak úkol splnili a můžou zkusit své pohybové chyby opravit," dodává primářka Jitka Havlásková ze Šternberku.

V nemocnicích sítě AGEL se testuje nová forma rehabilitace - virtuální realita. Foto: AGEL, se svolenímV nemocnicích sítě AGEL se testuje nová forma rehabilitace - virtuální realita. Foto: AGEL, se svolenímZdroj: Deník/VLP Externista